Utama / Angina

Bolehkah saya mengambil paracetamol dan aspirin pada masa yang sama?

Aspirin dan Paracetamol adalah ubat-ubatan yang tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Ubat-ubatan diresepkan sebagai antipiretik dengan demam dan sebagai analgesik bukan narkotik untuk melegakan kesakitan (sendi, otot dan sakit kepala). Aspirin mempunyai pelbagai aplikasi: ia mempunyai ciri-ciri anti-radang dan digunakan dalam pencegahan penyakit kardiovaskular, khususnya stroke iskemia dan infark miokard.

Tindakan Aspirin

Bahan aktif Aspirin adalah asid acetylsalicylic (ASA), yang tergolong dalam kumpulan pertama NSAID, yang dicirikan oleh aktiviti anti-inflamasi. Dos biasa tablet ialah 500 mg.

Mekanisme tindakan ASA adalah berdasarkan blok enzim cyclooxygenase (COX) jenis I dan II. Inhibisi sintesis COX-2 mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Penindasan pembentukan COX-1 mempunyai beberapa kesan:

  • pelanggaran sintesis prostaglandin (PG) dan interleukin;
  • penurunan sifat sitoprotektif tisu;
  • perencatan sintesis oksigen thrombogenic.

Farmakodinamik Aspirin bergantung kepada dos:

  • dalam dos kecil (30-300 mg), ubat mempamerkan sifat antiplatelet (mengurangkan kelikatan darah, menghalang sintesis thromboxanes, meningkatkan agregasi platelet, mengurangkan risiko vasoconstriction);
  • dalam dos sederhana (1.5-2 g), asid acetylsalicylic bertindak sebagai analgesik dan antipiretik (blok COX-2);
  • dalam dos yang tinggi (4-6 g) ASA mempunyai kesan anti-radang pada badan (blok COX-1, menghalang sintesis PG).

Selain sifat-sifat utama, asid acetylsalicylic menjejaskan penguraian asid urik:

  • pada dos ≥ 4 g, tindakan urikosurik ASA dipertingkatkan;
  • dalam dos

Sebagai analgesik untuk sakit kepala, lebih baik menggunakan Paracetamol. Tetapi untuk melegakan kesakitan otot atau sendi (misalnya, dengan reumatik) - kesannya hanya akan mengambil Aspirin.

Untuk tujuan anti-radang, aspirin digunakan dalam dos yang besar, dan untuk pencegahan trombosis dan embolisme - dos kecil ASA.

Boleh saya ambil?

Dos yang kecil ASA dan paracetamol digunakan dalam pembuatan tablet citramon.

Kesan bersama

  1. Analgesik.
  2. Antiplatelet.
  3. Antipiretik.
  4. Anti-radang.

Petunjuk untuk kegunaan serentak

  1. Sakit kepala
  2. Selesema biasa.

Kontraindikasi untuk Aspirin dan Paracetamol

ASA dikontraindikasikan dalam:

  • diatesis hemorrhagic;
  • pembedahan aneuris aorta;
  • sejarah penyakit ulser peptik;
  • risiko pendarahan dalaman;
  • sikap tidak bertoleransi terhadap ASC;
  • polyposis hidung;
  • asma bronkial;
  • hemofilia;
  • hipertensi portal;
  • kekurangan vitamin K;
  • Sindrom Reye.

Jangan ambil aspirin pada kanak-kanak di bawah umur 15 tahun, semasa kehamilan (saya dan III trimester) dan ibu yang menyusu.

Paracetamol tidak disyorkan untuk digunakan dengan:

  • hiperbilirubinemia;
  • hepatitis virus;
  • kerosakan hati alkohol.

Kontraindikasi untuk kedua-dua ubat adalah:

  • hati, buah pinggang, atau kegagalan jantung;
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase.

Bagaimana untuk mengambil Aspirin dan Paracetamol bersama?

Gabungan ubat-ubatan hanya perlu selepas berunding dengan doktor. Penggunaan gabungan ubat-ubatan ini dibenarkan dalam dos kecil, jika tidak ada kontraindikasi kepada mana-mana mereka.

Kesan sampingan

Pentadbiran NSAID serentak meningkatkan hepatotoksisiti ubat.

Pendapat doktor mengenai kesesuaian aspirin dan paracetamol

Kudrin P. A., ahli terapi: "Paracetamol dan ubat yang digabungkan dengannya menjejaskan ujian darah."

Vasilevskaya A.V, pakar kardiologi: "Saya tidak mencadangkan penggunaan bersama ubat-ubatan ini, terutamanya semasa rawatan diri."

Ulasan Pesakit

Natalya, 24, Omsk: "Saya mengetuk suhu kanak-kanak hanya dengan Paracetamol (Panadol). Saya sendiri mengambilnya dalam tablet."

Keserasian Aspirin dengan Paracetamol

Ubat antipiretik dan anti-radang mestilah dalam kit pertolongan cemas untuk setiap orang. Aspirin dan Paracetamol adalah ubat-ubatan yang paling biasa digunakan untuk mengurangkan suhu badan, melawan keradangan dan kesakitan.

Kedua-dua ubat ini mempunyai kelebihan dan kekurangannya dan mesti diambil dengan tegas di hadapan tanda-tanda perubatan. Pelanggaran dos dan aspirin dan paracetamol boleh menyebabkan akibat yang serius untuk kesihatan anda.

Keserasian ubat

Ramai yang berminat sama ada Aspirin dan Paracetamol boleh digunakan bersama dan dalam apa kes-kes yang diperlukan. Untuk menjawab soalan ini, anda perlu memahami bagaimana ubat-ubatan ini menjejaskan tubuh manusia. Aspirin dan Paracetamol kedua-duanya termasuk dalam kumpulan ubat-ubatan anti-radang nonsteroid, tetapi mekanisme tindakan mereka agak berbeza antara satu sama lain. Paracetamol bertindak terutamanya pada tahap sistem saraf pusat dan mempunyai aktiviti anti-radang yang rendah, sedangkan Aspirin menghilangkan proses keradangan dengan baik dan boleh bertindak secara tempatan di tempat keradangan.

Biasa kepada kedua-dua ubat adalah kesan antipiretik dan analgesik. Paracetamol dan Aspirin adalah sebahagian daripada ubat sakit kepala yang popular seperti citramon. Pengambilan serentak Paracetamol dan Aspirin dalam komposisi Citramone mempunyai kesan terapeutik yang baik, bagaimanapun, satu tablet citramon mengandungi dos kecil ubat ini. Adalah mungkin untuk mengambil kedua-dua ubat bersama-sama dalam dos standard untuk meningkatkan kesan anti-radang, namun kombinasi ini boleh membawa kepada komplikasi yang serius lagi.

Mengapa lebih baik tidak menggabungkan ubat-ubatan ini

Paracetamol dengan asid acetylsalicylic adalah lebih baik untuk tidak bersama-sama, kerana ia meningkatkan risiko kesan sampingan. Aspirin mempunyai kesan yang sangat negatif terhadap keadaan membran mukus organ-organ gastrousus, dan juga mempengaruhi sistem pembekuan darah. Ubat bersama tidak menjamin peningkatan yang ketara dalam keadaan pesakit, tetapi mempunyai beban yang lebih besar pada hati dan buah pinggang.

Paracetamol adalah ubat yang lebih ringan dan lebih lembut, ia boleh digunakan untuk merawat selesema di kalangan orang dewasa dan kanak-kanak.

Aspirin dan Paracetamol mengurangkan suhu secara berkesan, jadi tidak perlu menggabungkannya. Sekiranya penyakit itu disertai dengan kesakitan yang teruk, maka ubat ini boleh digabungkan dengan Analgin. Untuk cepat dan berkesan melegakan gejala mabuk, ubat gabungan digunakan, yang mempunyai kafein dalam komposisi mereka.

Aspirin, ibuprofen dan ubat-ubatan lain yang mempunyai aktiviti anti-radang dianjurkan untuk digunakan dalam penyakit keradangan:

  • gigi dan gusi;
  • sendi;
  • tisu otot;
  • organ-organ sistem genitouriner;
  • Organ ENT.
Aspirin juga digunakan untuk mencegah trombosis pada pesakit dengan patologi sistem kardiovaskular. Ia boleh digunakan sebagai antipiretik untuk orang dewasa yang tidak mempunyai penyakit peradangan perut dan usus, serta kecenderungan pendarahan hidung, pendarahan gigi, gusi.

Sesetengah percaya bahawa mengambil Paracetamol dan Aspirin bersama akan membantu mengurangkan suhu yang lebih baik. Walau bagaimanapun, mereka tidak boleh digunakan bersama dengan tujuan ini, adalah lebih baik untuk meningkatkan kesan Paracetamol dengan antihistamin (Dimedrol, Tavegil). Penggunaan ubat-ubatan anti-radang yang berpanjangan tanpa preskripsi doktor boleh menyebabkan akibat yang serius untuk kesihatan anda.

Perkara disahkan
Anna Moschovis adalah doktor keluarga.

Menemui pepijat? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Aspirin dan Paracetamol: anda boleh minum bersama-sama

Apa yang lebih baik dan apakah perbezaan antara Paracetamol dan Aspirin

Apabila memilih ubat, pesakit perlu memberi tumpuan kepada sifat penyakit. Untuk penyakit virus, lebih baik minum Paracetamol, dan untuk proses bakteria, disyorkan untuk mengambil Aspirin.

Paracetamol adalah pilihan yang baik jika suhu diperlukan untuk kanak-kanak. Ia ditetapkan dari 3 bulan.

Untuk menghapuskan sakit kepala, lebih baik mengambil asid acetylsalicylic. Salisilat diserap lebih cepat dalam darah dan lebih berkesan melawan haba dan haba.

Perbezaan ubat adalah dalam kesannya pada badan. Aspirin mempunyai kesan terapi dalam fokus keradangan, dan Paracetamol bertindak melalui sistem saraf pusat.

Kesan anti-radang lebih jelas dalam Aspirin. Tetapi jika seseorang menderita penyakit perut atau usus, seseorang itu seharusnya tidak mengambil asid acetylsalicylic.

Dalam penyakit virus, lebih baik meminum Paracetamol.

Sifat farmakologi dadah

Aspirin, atau asid acetylsalicylic, adalah ubat dengan sebilangan besar sifat farmakologi, penggunaan yang mungkin. Selalunya, kerana kemampuan untuk mempengaruhi pusat thermoregulation di otak, Aspirin digunakan untuk menurunkan suhu. Walau bagaimanapun, terhadap latar belakang jangkitan virus dan peningkatan suhu badan, Aspirin boleh mempunyai kesan sampingan yang serius - sindrom Ray.

Di samping menjejaskan pusat thermoregulation, asid acetylsalicylic dapat mempengaruhi intensitas proses keradangan, mengurangkan manifestasinya. Salah satu cara tambahan untuk menggunakan aspirin adalah penggunaannya sebagai antiagregant, i.e. bahan yang menghalang lekatan platelet dan pembentukan bekuan darah.

Paracetamol adalah wakil khas kumpulan ubat anti-radang nonsteroid. Kesan farmakologi utama, apabila digunakan, adalah untuk mengurangkan suhu badan, kerana keupayaan ubat untuk mempengaruhi pusat thermoregulation di otak, untuk mengubah aktivitinya. Walaupun persamaan umum dalam tindakan dadah, Aspirin dan Paracetamol berbeza antara satu sama lain, yang ditunjukkan dalam tanda-tanda, kontraindikasi untuk kegunaannya.

Ciri-ciri Paracetamol

Ubat tidak digunakan untuk analgesik narkotik, dan oleh itu tidak menyebabkan ketagihan dengan penggunaan yang berpanjangan. Ia digunakan:

  • dengan selsema;
  • pada suhu tinggi;
  • dengan simptom neuralgia.

Paracetamol dan Aspirin - ubat-ubatan yang mengurangkan demam, menghapuskan gejala kesakitan, menggantung proses keradangan.

Perbezaan utama ubat dari ubat lain adalah toksikitas rendah. Ia tidak menjejaskan mukosa gastrik, dan ia boleh digabungkan dengan ubat lain (Analgin atau Papaverine).

Analgesik mempunyai ciri-ciri:

  • ubat penahan sakit;
  • antipiretik;
  • anti-radang.

Ubat ini ditetapkan dengan adanya sensasi rasa sakit yang lemah atau sederhana dari asal yang berlainan. Petunjuk untuk kemasukan adalah:

  • peningkatan suhu badan (disebabkan penyakit virus, selsema);
  • sakit tulang atau otot (dengan selesema atau ARVI).

Paracetamol ditetapkan dengan adanya sensasi sakit yang lemah atau sederhana dari asal yang berlainan.

Alat ini diberikan, dan dengan kehadiran keadaan patologis seperti:

Tindakan Paracetamol

Ubat ini berdasarkan komponen paracetamol yang sama. Ini adalah alat terkuat yang digunakan untuk mengurangkan demam dan mengurangkan kesakitan semasa demam, kecederaan dan proses patologi lain dalam tubuh.

Paracetamol adalah agen terkuat yang digunakan untuk mengurangkan demam dan mengurangkan kesakitan semasa demam, kecederaan dan proses patologi lain dalam badan.

Paracetamol semasa penyerapan memberi kesan kepada pusat otak yang bertanggungjawab terhadap persepsi sakit. Di samping itu, molekul ubat menjejaskan sintesis prostaglandin, yang bertanggungjawab untuk menaikkan suhu, kerana ubat itu dengan cepat menghilangkan demam yang tinggi.

Ubat tidak menyembuhkan demam, selesema, selesema dan lain-lain penyakit berjangkit, dan juga tidak mempunyai tindakan antivirus dan antibakteria, oleh itu tidak dianjurkan untuk mengambilnya untuk rawatan.

Paracetamol: penyerapan, metabolisme dan ketoksikan akut

Paracetamol pada dos terapeutik diserap dengan cepat dari saluran gastrointestinal ke dalam darah (dari 30 minit hingga 2 jam). Sejumlah kecil (sehingga 5%) dikumuhkan tidak berubah dalam air kencing, dan selebihnya dimetabolisme di dalam hati. Seperti kebanyakan ubat-ubatan lain, untuk ekskresi kencing yang penting, paracetamol harus lebih larut dalam air. Ini dicapai di hati dengan konjetasi paracetamol dengan sulfat, glukuronat, glisin dan fosfat. Konjugasi larut air ini tidak beracun. Kira-kira 90% dos paracetamol selamat dikeluarkan dalam air kencing.

Kira-kira 5-10% daripada paras parasam yang diterima paracetamol dioksidakan dalam hati kepada radikal bebas yang sangat reaktif dan toksik N-asetil-p-benzoquinoneimine (NAPQI). Apabila mengambil dos terapeutik paracetamol, hati dapat mengaktifkan NAPQI yang berpotensi berbahaya dengan bertindak balas dengan glutation, yang disintesis dalam hati. Produk tindak balas NAPQI dengan glutation bukan toksik dan diekskresikan dalam urin dan hempedu. Walau bagaimanapun, dengan overdosis paracetamol, pengeluaran NAPQI meningkat, dan keupayaan hati untuk mensintesis glutathione tidak aktif adalah terhad. NAPQI berkumpul di hepatosit, mengganggu proses selular dan menyebabkan kematian sel (nekrosis).

Tanpa rawatan yang tepat, nekrosis menjadi biasa, yang membawa kepada kegagalan hati. Pada peringkat ini, satu-satunya rawatan adalah pemindahan hati. Sesetengah ubat, terutamanya anticonvulsants, phenytoin, carbamazepine, phenobarbitone, dan alkohol, mengaktifkan pengeluaran enzim yang bertanggungjawab terhadap sintesis NAPQI. Pesakit yang telah mengambil alkohol atau ubat ini amat sensitif terhadap kesan toksik paracetamol. Pesakit yang haus juga lebih sensitif terhadap paracetamol, kerana jumlah glutation dalam hati mereka dikurangkan.

Tanda dan gejala keracunan paracetamol akut

Gejala awal walaupun paracetamol yang berpotensi membawa maut adalah tidak spesifik dan halus. Dalam 12 jam pertama, satu-satunya manifestasi adalah mual dan muntah.

Tanda-tanda kerosakan sel hati yang meluas, termasuk penyakit kuning, kelembutan perut, loya dan muntah yang berlanjutan, muncul 24 hingga 36 jam selepas berlebihan. Dalam kes yang paling teruk, kemerosotan fungsi hati membawa kepada kegagalan hati akut selepas beberapa hari. Tanda dari peringkat akhir ini adalah mengantuk, melayang ke koma.

Prinsip rawatan berlebihan

Sekiranya rawatan bermula lebih awal (selepas 12 jam), seseorang boleh berharap untuk pemulihan sepenuhnya walaupun mengambil dos yang berpotensi membawa paracetamol. Oleh kerana penyerapan ubat yang tinggi dalam usus, usaha yang bertujuan mengurangkannya, termasuk lavage gastrik dan mengambil arang diaktifkan, adalah berkesan, jika hanya dimulakan tidak lewat daripada 1-2 jam selepas mengambil ubat.

Pentadbiran awal yang paling berkesan dari penawar N-asetilcysteine ​​(NAC) secara intravena. Dalam badan, NAC ditukar kepada glutathione A, suatu bahan yang diperlukan untuk tidak mengaktifkan NAPQI, metabolit toksik paracetamol. Pengenalan NAC menghalang kerosakan pada sel hati, jika dilakukan tidak lewat dari 12 jam selepas berlebihan. Walaupun kurang berkesan, rawatan sedemikian boleh memberi kesan selepas 24 jam, dan dalam beberapa kes bahkan 72 jam selepas berlebihan.

Aspirin: penyerapan, metabolisme dan ketoksikan akut

Penyerapan aspirin dari saluran pencernaan bergantung kepada kuantiti dan bentuk dosnya. Aspirin biasa (tanpa cengkerang enteric), diambil dalam dos terapeutik, diserap dalam masa 2 jam. Sebilangan besar aspirin biasa melambatkan aliran kandungan gastrik ke dalam usus, yang menyebabkan penyerapan dadah ditangguhkan sehingga 6 jam. bersentuhan dengan persekitaran asid perut dan mula membubarkan hanya dalam persekitaran alkali usus, diserap sepenuhnya dalam masa 12 jam

Selepas penyerapan, aspirin dengan cepat dihidrolisis dengan asid salisilik (salisilat). Ia adalah bahan yang menyebabkan ketoksikan akut aspirin, dan kesan terapeutiknya. Sebelum perkumuhan dengan air kencing, sebahagian daripada molekul salisilat menyerupai dengan glisin atau glukuronat, tetapi enzim yang diperlukan untuk tindak balas detoksifikasi dengan cepat tepu, walaupun pada tahap terapi salisilat. Akibatnya, salisilat berkumpul di dalam tisu dalam kuantiti bergantung dos.

Peningkatan kepekatan salisilat serum merangsang pusat pernafasan, menyebabkan hiperventilasi, penyingkiran CO2 dan alkalosis pernafasan (lihat Bab 6). Salisilat dalam kepekatan toksik melanggar metabolisme selular, menyebabkan hiperthermia, berpeluh dan pengeluaran asid metabolik yang tidak normal. Asid-asid ini bersama-sama dengan salisilat, yang merupakan asid, terkumpul di dalam darah, menyebabkan asidosis metabolik. Salisilat menyebabkan peningkatan kebolehtelapan vaskular paru-paru, terdedah kepada perkembangan edema pulmonari, terutamanya dalam perokok dan orang tua.

Akhirnya, kerana salisilat boleh mengganggu pengawalan glukosa biasa dalam darah, overdosis aspirin boleh menyebabkan hipoglikemia atau mengurangkan tahap glukosa di dalam otak walaupun tahap glukosa normal dalam darah. Keracunan ringan berlaku selepas mengambil satu dos kira-kira 150 mg setiap 1 kg berat badan, teruk - lebih daripada 500 mg / kg. Bagi orang dewasa dengan purata berat 70 kg, 20 tablet 500 mg atau 30 daripada 325 mg cukup untuk mendapatkan keracunan ringan.

Bagaimana aspirin

Ini adalah ubat anti-inflamasi yang kuat yang bahannya aktif adalah asid acetylsalicylic. Dadah mempunyai ciri-ciri berikut:

  • menghapuskan gejala kesakitan;
  • melegakan bengkak selepas kecederaan;
  • membuang bengkak.
  1. Sifat antipiretik. Dadah, bertindak di pusat pemindahan haba, membawa kepada pembesaran saluran darah, menyebabkan berkeringat meningkat, mengurangkan suhu.
  2. Kesan anestetik. Narkoba bertindak pada mediator dalam bidang keradangan dan neuron otak dan saraf tunjang.
  3. Tindakan antiplatelet. Narkoba mencairkan darah, yang menghalang perkembangan darah beku.
  4. Kesan anti-radang. Kebolehtelapan saluran darah berkurang, dan sintesis faktor keradangan dihalang.

Tanda-tanda Keracunan Aspirin Akut

Keracunan salicylate lebih mudah dikenali pada peringkat awal daripada keracunan paracetamol. Keracunan sederhana atau sederhana biasanya menyebabkan loya, muntah dan tinnitus dengan kehilangan pendengaran. Pada pesakit, hyperventilation, demam dan berpeluh biasanya diperhatikan. Tanda keracunan teruk adalah dehidrasi akibat muntah, peningkatan berpeluh dan hyperventilation.

Analisis gas darah mendedahkan ketidakseimbangan berasaskan asid (alkalosis pernafasan, asidosis metabolik, atau gabungannya). PH darah rendah adalah tanda prognostik yang tidak baik kerana pengambilan salisilat yang berlebihan dalam tisu. Penembusan salisilat ke dalam sel-sel otak menyebabkan gejala neurologi tambahan, termasuk kekeliruan, kecemasan, dan pergolakan yang melampau. Mungkin ada kehilangan kesedaran, tetapi jarang berlaku.

Prinsip rawatan dengan overdosis aspirin

Untuk rawatan overdosis aspirin, tiada penawar, seperti halnya paracetamol. Rawatan adalah berdasarkan tiga prinsip utama:

  1. mencegah penyerapan aspirin dari saluran gastrousus;
  2. perkumuhan salisil kencing meningkat;
  3. pembetulan dehidrasi dan kekurangan asid-asas dan elektrolit, serta hypoglycemia (jika ada).

Kelewatan dalam penyerapan dos aspirin yang tinggi dalam usus, terutamanya bentuk bersalut enterik, memungkinkan untuk mengira kejayaan lavage gastrik dan pentadbiran arang yang aktif pada masa akan datang berbanding dengan dos berlebihan paracetamol, walaupun sudah tentu langkah-langkah awal dimulakan, semakin berkesan mereka.

Pengumpulan salisilat dengan air kencing diperbaiki jika ia beralkali dan jika pengeluaran air kencing meningkat. Ini dicapai dengan menetapkan kuantiti bicarbonat natrium. Rawatan tersebut mempunyai kelebihan tambahan, kerana ia alkalizes darah, menghalang penembusan salisilat ke dalam sel-sel. Dalam kes yang paling teruk, salisilat boleh dikeluarkan dari darah oleh hemodialisis atau dialisis peritoneal.

Glukosa boleh ditambah kepada penyelesaian yang disuntik secara intravena untuk membetulkan gangguan air dan keseimbangan elektrolit, kerana ada bukti bahawa dalam kes-kes yang sederhana dan dalam kes-kes yang teruk terdapat kekurangan glukosa dalam tisu otak, walaupun paras darahnya tetap normal.

Membandingkan Aspirin dan Paracetamol

Seperti yang disebutkan di atas, Paracetamol dan Aspirin menunjukkan kesan hipotermik yang kuat, iaitu menyumbang kepada pengurangan suhu badan manusia. Walau bagaimanapun, apabila menetapkan ubat-ubatan ini, perlu diingat bahawa kesannya tidak sama dan ubat-ubatan boleh menyebabkan pelbagai kesan sampingan. Oleh itu, sebelum pelantikan mereka, adalah perlu untuk memahami dengan tepat gejala apa yang mengganggu pesakit, sama ada dia tidak mempunyai kontraindikasi terhadap penggunaan ubat-ubatan ini.

Menurut dokumen antarabangsa mengenai farmakologi, Paracetamol dianggap salah satu ubat paling selamat untuk mengurangkan suhu badan. Oleh itu, di kebanyakan negara di dunia, Paracetamol tidak tertakluk kepada preskripsi, tidak memerlukan konsultasi dengan doktor yang hadir sebelum pelantikan.

Apakah perbezaan antara Aspirin dan Paracetamol? Adalah dipercayai bahawa Aspirin lebih cepat mengurangkan suhu badan apabila ia meningkat, penurunan ini kekal untuk jangka waktu yang lama. Walau bagaimanapun, Aspirin mempunyai perangkap. Salah satu mekanisme tindakannya dikaitkan dengan pendedahan kepada hepatosit, iaitu. sel hati. Adakah mungkin untuk menggantikan Aspirin dengan Ibuprofen? Baca di sini.

Ia penting! Sebilangan jangkitan virus, termasuk pernafasan, SARS yang diwujudkan, juga bertindak pada sel yang sama. Hasilnya, sel hati mengalami peningkatan tekanan, yang boleh membawa kepada kerosakan dan perkembangan sindrom Ray yang merosakkan hati dan otak.

Dalam kes ini, kematian dalam kes ini mencapai 90%. Parasetamol lebih selamat, terutamanya apabila digunakan pada kanak-kanak. Oleh itu, dia adalah yang disyorkan kepada semua kanak-kanak, khususnya, apabila suhu meningkat terhadap latar belakang jangkitan pernafasan. Jika penyakit bakteria (sakit tekak, pyelonephritis, dll) tidak diragukan, maka lebih baik memilih Aspirin.

Pada manusia, sangat kerap persoalan timbul: adakah mungkin minum Paracetamol dengan Aspirin? Gabungan ubat ini tidak masuk akal, kerana kedua-dua ubat mempunyai kesan yang sama, tidak meningkatkannya berbanding satu sama lain. Dalam hal ini, penggunaan serentak Aspirin dan Paracetamol, hanya akan meningkatkan risiko kesan sampingan.

Saya ingin ambil perhatian bahawa demam, terutamanya pada kanak-kanak, boleh menjadi isyarat perkembangan penyakit yang serius, berbahaya, terutamanya sifat berjangkit. Oleh itu, penyelesaian terbaik dalam keadaan ini adalah untuk menghubungi institusi perubatan untuk nasihat perubatan. Doktor akan menjalankan aktiviti diagnostik secara profesional dan, atas dasarnya, menentukan rawatan dengan memilih ubat tertentu.

Apakah perbezaannya?

Terdapat sedikit tetapi perbezaan yang signifikan antara ASK dan Paracetamol:

  • Paracetamol lebih selamat untuk semua petunjuk;
  • Aspirin membuang demam lebih cepat dan mengekalkan kesannya lebih lama;
  • ASA digunakan dalam memerangi penyakit kardiovaskular (disebabkan oleh penipisan darah);
  • Paracetamol mempunyai aktiviti anti-radang yang rendah dan tidak menghilangkan gejala;
  • Aspirin mempunyai kesan yang lebih berkesan terhadap pengeluaran prostaglandin (penyembuhan, bahan anti-radang) di seluruh badan, dan Paracetamol hanya mempengaruhi otak (oleh itu ia menghilangkan haba dan kesakitan, tetapi tidak melegakan keradangan);
  • ASK adalah alergen yang lebih besar.

Kesan gabungan Paracetamol dan Aspirin

Untuk mengambil 2 dadah pada masa yang sama bukan sahaja tidak praktikal, tetapi juga berbahaya kepada kesihatan. Meningkatkan beban pada hati dan buah pinggang, dan ini boleh mengakibatkan keracunan.

Kedua-dua bahan tersebut adalah sebahagian daripada citramone, tetapi kepekatan mereka dalam ubat ini kurang. Oleh itu, mengambilnya dalam kes sedemikian adalah mungkin.

Bolehkah saya Ambil Aspirin Selepas Paracetamol?

Teknik ini mungkin jika dewasa tidak jatuh dalam masa yang lama. Untuk mengelakkan berlebihan, lebih baik tunggu beberapa lama selepas mengambil ubat pertama.

Petunjuk dan kontra untuk pelantikan

Aspirin, atau asid acetylsalicylic, paling sering digunakan sebagai antipiretik berkesan pada orang dewasa. Terutama kerap, dalam kombinasi dengan analginum. Walau bagaimanapun, aspirin secara aktif digunakan dalam kardiologi, sebagai agen antiplatelet yang menghalang pembentukan bekuan darah dalam saluran darah dan struktur anatomi lain. Dalam hal ini, Aspirin ditunjukkan pada pesakit dengan penyakit arteri koronari, endokarditis, selepas prostetik vaskular dan rematik. Paracetamol adalah salah satu cara yang paling selamat untuk mengurangkan suhu badan yang tinggi, yang mana ia telah menemui aplikasi yang luas dalam bidang perubatan.

Kontra untuk pelantikan Aspirin dan Paracetamol hampir sama. Ubat-ubat ini tidak ditetapkan kepada pesakit yang mengalami luka ulseratif saluran gastrousus, dengan pendarahan di saluran gastrointestinal, hipersensitiviti terhadap ubat. Sangat penting untuk mengatakan tentang kontraindikasi Aspirin pada masa kanak-kanak, kerana risiko sindrom Reye yang berkaitan dengan perkembangan otak dan kerosakan hati.

Petunjuk dan kontraindikasi untuk kegunaan serentak

Aspirin adalah ubat pengurangan haba. Selalunya ia digunakan dalam kardiologi, termasuk ditetapkan untuk reumatik.

Paracetamol adalah ubat yang tidak berbahaya untuk menghilangkan demam, sakit.

Kontraindikasi untuk Aspirin adalah:

  • gangguan perut;
  • asma bronkial;
  • kehamilan;
  • tempoh makan;
  • alahan;
  • pesakit berumur sehingga 4 tahun.

Paracetamol dikontraindikasikan dalam kekurangan buah pinggang atau hati.

Cara mengambil Paracetamol dan Aspirin

Mana-mana ubat perubatan boleh membahayakan tubuh. Atas alasan keselamatan, anda tidak perlu mengubat sendiri, tetapi anda harus menghubungi pakar yang akan memilih pilihan rawatan yang sesuai.

Overdosis sering menyebabkan kerusakan badan, yang ditunjukkan oleh gejala keracunan ringan dalam bentuk mual atau muntah.

Dengan sejuk

Untuk rawatan selesema, pilihan terbaik adalah Aspirin. Oleh kerana komponen aktifnya, badan termoregulasi badan bertambah baik. Ubat ini dimakan selepas makan, dan dos hariannya adalah 3 g. Jeda antara dos adalah 4 jam.

Paracetamol boleh diambil sehingga 4 g sehari. Jeda antara dos perlu sekurang-kurangnya 5 jam.

Sakit kepala

Dos bergantung kepada tahap kesakitan. Dos harian tidak boleh melebihi 3 g.

Parasetamol tablet sehingga 500 mg diambil 3-4 kali sehari. Digunakan selepas makan.

Mengantuk adalah kesan sampingan dadah.

Aspirin untuk kanak-kanak pada suhu

Aspirin tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak di bawah umur 15 atau 16 sama ada pada suhu atau pada sebarang gejala lain. Asid Acetylsalicylic pada kanak-kanak menyebabkan kesan sampingan - sindrom Ray. Ini adalah otak yang teruk dan kerosakan hati. Ia jarang berlaku, tetapi setiap mangsa kedua meninggal daripadanya. Risiko sindrom Ray sangat baik jika kanak-kanak itu cuba dirawat dengan aspirin untuk jangkitan virus. Tetapi dalam 90-99% kes adalah virus yang menyebabkan sejuk.

Paracetamol adalah ubat pilihan untuk kanak-kanak, bukan aspirin. Simpan di dalam dada ubat rumah anda betul-betul sebagai febrifuge. Peraturan keemasan: jika paracetamol tidak menurunkan suhu, segera hentikan rawatan diri dan dapatkan nasihat doktor. Jangan berikan aspirin, analgin, ibuprofen, atau ubat-ubatan lain tanpa pengesahan doktor. Pada orang dewasa, kes-kes sindrom Ray belum diterangkan. Tetapi bagi mereka juga, paracetamol adalah penyembuhan yang lebih selamat untuk suhu berbanding aspirin.

Kehamilan dan penyusuan

Semasa membawa bayi dan menyusu, tidak mungkin menggunakan asid asetilsalicylic bersama metamesol dan paracetamol.

Semasa mengandung, anda tidak boleh menggunakan Aspirin dengan Analgin dan Paracetamol.

Umur maju

Pada usia tua, anda boleh menggabungkan ubat-ubatan untuk menurunkan suhu satu kali sekiranya tiada penyakit jantung kronik. Pada waktu malam untuk ½ tablet.

Pada usia tua, Analgin, Paracetamol dan Aspirin boleh digunakan sekali untuk mengurangkan suhu.

Kesan sampingan

Kesan sampingan boleh:

  • mual;
  • mengantuk;
  • anemia;
  • reaksi alahan.

Kesan Sampingan Aspirin

Ada kemungkinan rawatan aspirin akan menyebabkan pedih ulu hati, sakit perut, atau loya. Kesan sampingan yang lain yang disenaraikan di bawah adalah jarang berlaku jika pesakit tidak mempunyai kontraindikasi untuk mengambil asid asetilsalicylic. Tablet Aspirin Cardio dan beberapa ubat lain disalut dengan salutan khas yang melalui perut dan hanya larut dalam usus. Ini dipercayai mengurangkan kejadian kesan sampingan yang berkaitan dengan saluran gastrousus. Malangnya, kajian itu tidak mengesahkan kenyataan pengeluar ubat yang optimistik.

Kadbod yang popular Cardiomagnyl mengandungi aspirin dalam setiap tablet dan juga magnesium hidroksida, yang mungkin mengurangkan kesan perengsa pada mukosa gastrik. Tetapi tiada kajian bebas mengesahkan keberkesanan dan keselamatan khas Cardiomagnyl. Dalam banyak pesakit, aspirin merosakkan mukosa gastrik. Ini dapat dilihat apabila melakukan gastroskopi, walaupun pesakit tidak mengadu sakit hati atau sakit perut. Mungkin pil mahal yang bergaya menyebabkan kesan sampingan tidak kurang daripada persediaan asid acetylsalicylic konvensional, jika diambil dalam dos yang sama.

Kontraindikasi terhadap penggunaan Analgin dengan Paracetamol dan Aspirin

Anda tidak boleh menggunakan gabungan ubat-ubatan dalam kes berikut:

  • intoleransi individu terhadap komponen;
  • gangguan hati;
  • kegagalan buah pinggang;
  • penyakit saluran gastrousus, pancreatitis, cholecystitis;
  • asma bronkial dan aspirin;
  • kegagalan jantung yang teruk;
  • penyakit darah - anemia, leukopenia.

Sekiranya berlaku pelanggaran hati tidak boleh menggunakan kombinasi Analgin, Paracetamol dan Aspirin.

Sebelum menggunakan ubat yang dijelaskan, anda perlu berunding dengan pakar, kerana Ubat-ubatan sendiri boleh memudaratkan kesihatan.

Gabungan Analgin dan Aspirin dengan Ubat-ubatan lain

Tidak mustahil untuk menggabungkan metamezol dan aspirin dengan agen antipiretik yang lain, ia juga dilarang untuk meminum vitamin C dengannya.

Kesan sampingan Analgin dengan Paracetamol dan Aspirin

Pengambilan gabungan paracetamol, asid acetylsalicylic dan metamizole natrium boleh menyebabkan beberapa kesan yang tidak diingini:

  • reaksi alahan, yang ditunjukkan oleh gatal-gatal, urticaria, keradangan kulit;
  • serangan bronkitis, edema pulmonari, pembengkakan tisu saluran pernafasan;
  • berlakunya perdarahan dalaman, rupa hematomas;
  • penurunan suhu dan keletihan.

Penggunaan Aspirin: Soalan dan Jawapan

Adakah asid aspirin dan acetylsalicylic mempunyai perkara yang sama?

Adakah aspirin dan analgin sama?

Tidak, aspirin dan analgin adalah ubat-ubatan yang sama sekali berbeza. Analgin membantu kesakitan dan demam lebih baik daripada aspirin, tetapi juga menyebabkan kesan sampingan yang lebih serius. Aspirin tidak begitu selamat. Kesan sampingannya diterangkan secara terperinci di atas. Tetapi analgin lebih buruk lagi. Mungkin terdapat tindak balas alahan yang teruk, penurunan paras platelet dalam darah, kerosakan toksik pada buah pinggang, bronkospasme. Oleh itu, di negara-negara Barat, penggunaan dipyrone adalah terhad atau dilarang.

Berapa lama anda boleh mengambil aspirin?

Untuk pencegahan infarksi miokardium, strok iskemia, serta selepas menjalani pembedahan jantung, aspirin diresepkan untuk menjalani kehidupan dalam dos yang rendah setiap hari. Ia perlu dibatalkan atau digantikan dengan ubat lain hanya jika pesakit mempunyai kesan sampingan yang serius. Dari demam tinggi, sakit kepala, PMS pada wanita dan kesakitan asal lain, asid acetylsalicylic diambil dalam dos yang lebih tinggi daripada untuk pencegahan, tetapi tidak lebih daripada beberapa hari berturut-turut.

Sekiranya suhu badan pesakit tidak normal dalam masa 3 hari atau sakit tidak mereda dalam masa seminggu - anda perlu menghentikan rawatan diri dan berunding dengan doktor. Sesetengah orang juga sering mengambil ubat aspirin dan ubat-ubat lain yang berlebihan untuk sakit kepala. Melegakan sakit dengan pil boleh tidak lebih daripada 10 hari sebulan, dan lebih baik - tidak lebih daripada 2 hari setiap minggu. Sekiranya anda menyalahgunakan ubat penahan sakit, mereka akan menghidupkan sakit kepala dan tidak mengeluarkannya.

Sekiranya saya mengambil aspirin dan analgin bersama pada suhu?

Aspirin dan analgin dari suhu tidak boleh diambil sama ada secara berasingan atau berasingan. Di rumah, paracetamol digunakan sebagai ubat bagi orang dewasa dan kanak-kanak. Jika ubat ini tidak menurunkan suhu - segera dapatkan nasihat doktor, dan jangan cuba meningkatkan kesannya dengan bantuan aspirin, analgin atau sebarang pil lain. Apa kesan sampingan boleh menyebabkan asid acetylsalicylic dan analgin - dibincangkan di atas. Adalah idea yang tidak baik untuk menggunakan salah satu ubat ini sebagai ubat suhu diri, walaupun untuk orang dewasa, dan lebih-lebih lagi untuk kanak-kanak.

Sekiranya saya mengambil asid acetylsalicylic untuk profilaksis selepas 50 tahun?

Acetylsalicylic acid untuk pencegahan mengambil ramai orang di usia pertengahan dan tua. Tetapi, sebagai peraturan, adalah lebih baik untuk tidak melakukan ini. Untuk lebih lanjut, baca artikel "Aspirin untuk pencegahan trombosis," serta "Pencegahan serangan jantung dan strok." Lakukan apa yang tertulis di dalamnya. Tidak ada pil ajaib yang boleh menggantikan gaya hidup sihat dalam pencegahan penyakit kardiovaskular. Adalah dinasihatkan untuk memikirkannya lebih awal - pada usia 30-35, sebelum penyakit jantung koronari dikembangkan.

Bolehkah saya mengambil aspirin untuk pesakit dengan gastritis untuk mencegah penyakit kardiovaskular?

Aspirin boleh meningkatkan masalah perut, tetapi mengurangkan risiko serangan jantung yang lain. Bagaimana untuk membuat pilihan yang tepat? Baca artikel "Aspirin untuk pencegahan trombosis, serangan jantung dan strok." Sekiranya anda mempunyai risiko kardiovaskular yang rendah, maka asid acetylsalicylic akan membahayakan lebih baik daripada yang baik. Dan jika risiko itu tinggi, maka tentukan dengan doktor. Aspirin sering diresepkan bersama dengan ubat-ubatan yang mengurangkan pengeluaran asid hidroklorik. Ini melanggar penyerapan nutrien dan vitamin dari makanan, dan juga meningkatkan risiko kanser perut. Cuba pulih dari gastritis, supaya anda boleh mengelakkan mengambil ubat "dari perut." Untuk ini, anda perlu mengembangkan kebiasaan mengunyah setiap makanan. Berhenti makan dengan tergesa-gesa. Memberi perhatian lebih banyak daripada kerjaya, kewangan, dan isu-isu lain. Anda juga perlu meninggalkan penggunaan karbohidrat halus. Dan periksa Helicobacter Pylori.

Jika aspirin tidak sesuai kerana masalah dengan saluran gastrousus, maka apa yang menggantikannya untuk mencegah penyakit kardiovaskular?

Sering kali, aspirin digantikan oleh ubat yang bahan aktifnya adalah clopidogrel - Plavix, Zilt, Lopirel, Plagril, dan lain-lain. Ini boleh dilakukan hanya dengan kelulusan doktor, tetapi bukan atas inisiatif mereka sendiri. Clopidogrel adalah ubat yang lebih serius daripada aspirin. Ia sememangnya tidak sesuai untuk rawatan diri.

Bagaimana dan mengapa mengambil aspirin untuk serangan jantung?

Pesakit dengan siapa dia atau orang lain mengesyaki serangan jantung harus segera mengunyah dan menelan aspirin pada dos 160-325 mg. Ini perlu dilakukan sebelum kedatangan ambulans. Adalah dipercayai bahawa penggunaan segera asetilsalicylic acid dengan serangan jantung meningkatkan peluang pesakit untuk hasil yang berjaya dengan faktor 2. Baca lebih lanjut mengenai artikel "Infark miokardium: pertolongan cemas". Di sana anda juga akan menemui pautan ke bahan mengenai diagnosis infarksi. Memahami bagaimana membezakan serangan jantung daripada serangan angina. Panggil ambulans, jangan bodoh.

Adakah ini ubat untuk kanser?

Beratus artikel telah diterbitkan bahawa aspirin membantu dalam pencegahan infark miokard dan strok iskemia. Pada tahun 2000-an, sesetengah dari mereka menyebut bahawa asid acetylsalicylic, jika diambil setiap hari dalam dos yang rendah, juga mengurangkan risiko beberapa jenis kanser. Tetapi topik ini belum mendapat perkembangan lanjut. Jangan ambil aspirin sebagai rawatan kanser.

Adakah mungkin minum aspirin bukan dengan air, tetapi dengan susu?

Ramai pesakit percaya bahawa minum aspirin lebih baik bukan dengan air, tetapi dengan susu. Tetapi adakah ia benar? Tiada kajian perubatan telah dijalankan untuk memberikan jawapan yang tepat kepada soalan ini. Tidak diketahui berapa banyak susu melindungi mukosa perut daripada kerengsaan dengan aspirin, sama ada ia menghalang penyerapan bahan aktif. Ia tidak mungkin bahawa penggunaan susu akan membantu anda melindungi terhadap kesan sampingan aspirin yang berkaitan dengan saluran gastrousus.

Adakah aspirin untuk mencegah serangan jantung dan angin ahmar bagi pesakit dengan tekanan darah tinggi?

Sebagai peraturan, pesakit dengan hipertensi tidak boleh mengambil aspirin untuk pencegahan serangan jantung dan strok.

Jika terdapat manifestasi aterosklerosis - penyakit jantung iskemik, claudication sekejap, kerosakan pada arteri karotid - memutuskan bersama doktor anda. Perlu diingat bahawa pada pesakit dengan tekanan darah tinggi yang tidak dapat mengawal tekanan darah mereka, menetapkan aspirin meningkatkan risiko stroke hemorrhagic. Juga asid acetylsalicylic secara negatif berinteraksi dengan ubat-ubatan untuk hipertensi. Untuk maklumat lanjut, berbincang dengan doktor anda ubat-ubatan yang anda ambil.

Pendapat doktor

Doktor percaya bahawa ubat-ubatan ini harus dirawat secara bijak. Adalah lebih baik untuk mengambil mereka mengikut cadangan pakar yang akan menetapkan rejim dos dan rawatan yang betul untuk pesakit.

Ulasan Pesakit

Kira, 34 tahun, Ozersk

Nenek saya mengambil ubat-ubatan ini, dan saya hanya mempercayai ubat terbukti. Oleh itu, saya tidak takut dan sering menggunakannya dengan ARVI. Perkara utama - jangan terlibat.

Sergey, 41, Verkhneuralsk

Ambil Paracetamol apabila mabuk berlaku. Seorang pembunuh rasa sakit yang sangat baik. Dan dengan bantuan sejuk.

Varvara, 40 tahun, Akhtubinsk

Sentiasa bawa Aspirin. Penyelesaian effervescent terutamanya yang terbukti untuk sakit gigi atau sakit di bahagian perut.