Utama / Batuk

Apakah aspirin yang berbahaya

Kita semua mendengar tentang ubat "Aspirin", yang merupakan salah satu ubat yang paling banyak digunakan. Tetapi ramai yang tidak tahu tentang tujuan sebenar dan kesan sampingan daripada berlebihan.

Apakah "Aspirin", dan sifatnya

Ubat "Aspirin" digunakan sebagai ubat penahan sakit. Bahagian utama komposisinya ialah asid acetylsalicylic, yang merupakan derivatif sintetik campuran salisil. Bahan ini berasal dari semula jadi, ia diekstrak terutamanya dari tumbuhan dan pokok, contohnya, dari kulit willow. Aspirin adalah yang paling banyak digunakan dan paling terkenal dari semua analgesik di pasaran farmaseutikal. Ia mempunyai kesan anti-radang, dan boleh digunakan untuk merawat sakit ringan dan sederhana, termasuk sakit kepala, sakit gigi, dan sakit otot. Di samping itu, aspirin juga merawat pilek, melegakan demam dan melegakan keradangan.

Dua jenis tablet boleh digunakan untuk: bersalut dan tidak bersalut. Yang kedua mempunyai permukaan putih yang kasar, manakala tablet yang ditutup dengan kulit licin larut mempunyai permukaan licin dan berkilat. Aspirin dalam cangkang dapat mencegah senak dan ketidakselesaan perut.

Telah dijumpai bahawa aspirin mempunyai banyak petunjuk lain untuk digunakan, sebagai tambahan kepada rasa sakit dan sejuk. Telah terbukti bahawa penggunaan ubat ini mengurangkan keradangan dan bengkak pada kecederaan dan arthritis, mempercepat proses pemulihan dalam tubuh selepas pembedahan kardiovaskular, dan mengurangkan risiko beberapa jenis kanser. Aspirin juga mempunyai kesan anti-platelet dan antikoagulan, yang menghalang darah dari pembekuan dalam badan. Oleh kerana harta ini, ubat ini sering digunakan untuk mencegah serangan jantung dan strok dalam dos yang rendah.

Dos yang disyorkan

Aspirin harus diambil dengan makanan, susu atau air untuk mengelakkan kerengsaan perut. Dos harian adalah antara 50 mg hingga 6000 mg, bergantung kepada keadaan. Di bawah ini kami menyediakan senarai pelbagai penyakit dan dos yang disyorkan bagi setiap daripada mereka.

  • Untuk kesakitan ringan atau sederhana, ambil 350 mg atau 650 mg setiap 4 jam, atau 500 mg setiap 6 jam;
  • Untuk arthritis rheumatoid, 500 mg perlu diambil setiap 4-6 jam, atau 650 mg setiap 4 jam;
  • Sekiranya anda mengalami serangan jantung atau pukulan, anda harus mengambil 81 mg, 162 mg, dan 325 mg setiap hari.

Kesan sampingan

Terlepas dari tempoh penggunaan, dan, walaupun terdapat banyak sifat positif, aspirin mempunyai kesan sampingan yang boleh mengakibatkan komplikasi kesihatan ringan atau serius. Di bawah ini kami membentangkan senarai kesan sampingan:

Rasa pedih ulu hati atau kerengsaan perut

Aspirin apabila digunakan boleh merengsakan mukosa gastrik, dengan itu menyebabkan pedih ulu hati, yang mungkin disertai dengan loya, muntah, dan senak. Kesan sampingan sedemikian boleh menyebabkan komplikasi serius, jadi jika anda mengalami gejala-gejala ini, berjumpa dengan doktor anda.

Reaksi alahan

Sesetengah orang mempunyai sensitiviti yang meningkat kepada aspirin, akibatnya reaksi alahan mungkin berlaku selepas digunakan: bengkak bibir, lidah, hidung, hidung gatal, masalah pernafasan, ruam dan pening. Sekiranya anda melihat mana-mana gejala di atas, dapatkan nasihat doktor anda.

Apabila mengandung atau menyusu

Aspirin tidak selamat untuk bayi yang belum lahir, ia boleh menyebabkan masalah jantung, mengurangkan berat badan lahir dan menyebabkan akibat serius lain bagi bayi yang belum lahir. Wanita kejururawatan juga harus mengelakkan mengambil aspirin, kerana ia dapat menyusu ke dalam susu ibu dan membahayakan kesihatan kanak-kanak, jadi wanita mengandung atau menyusu harus berunding dengan doktor tentang mengambil aspirin.

Pendarahan selepas pembedahan

Penggunaan aspirin sebelum pembedahan harus dielakkan, kerana ubat ini mempunyai kesan penipisan antikoagulan dan darah. Mengambil aspirin sebelum pembedahan boleh mengakibatkan kehilangan darah yang besar dan pendarahan berat.

Masalah hati

Penggunaan ubat aspirin yang berpanjangan atau berlebihan boleh membahayakan hati anda, kerana dos berlebihan ubat ini biasanya menyebabkan disfungsi hati, yang kemudian boleh membawa kepada komplikasi yang serius.

Kegagalan buah pinggang

Penggunaan biasa aspirin boleh menyebabkan nefropati analgesik. Kecederaan buah pinggang ini berlaku dengan penggunaan ubat penghilang rasa sakit yang berpanjangan, di masa depan ia boleh membawa kepada kegagalan buah pinggang.

Kejadian sindrom Reye pada kanak-kanak dan remaja

Sindrom Reye (Rhea) adalah penyakit yang boleh menyebabkan kematian akibat kerosakan pada organ penting seseorang, terutamanya otak dan hati. Penyebab sindrom tidak diketahui, tetapi biasanya penyakit itu muncul pada anak-anak atau remaja yang mengambil aspirin untuk merawat selesema, demam, atau sakit nyeri. Gejala awal sindrom Reye adalah mual, muntah, dan perubahan tingkah laku kanak-kanak. Sebelum mengambil aspirin oleh kanak-kanak dan remaja, ibu bapa harus terlebih dahulu berunding dengan doktor.

Stroke hemoragik

Ramai orang tahu bahawa aspirin digunakan untuk mencegah serangan jantung dan strok, kerana ia membantu menipiskan darah di dalam badan. Bagaimanapun, kesan aspirin ini boleh membawa kepada pendarahan serebrum, yang seterusnya akan membawa kepada risiko strok.

Kerosakan pendengaran dan tinnitus

Aspirin sistematik boleh membawa kepada apa yang dinamakan "nada dering" di telinga, yang boleh memulihkan kehilangan pendengaran yang tidak dapat dipulihkan lagi. Sekiranya anda melihat tinnitus, dapatkan segera dengan doktor.

Dengan asma

Sekiranya anda mengalami asma, ambil aspirin harus berhati-hati, kerana ia boleh mencetuskan serangan asma dengan komplikasi dalam bentuk kematian. Gunakan aspirin untuk orang yang mempunyai asma sepatutnya berada di bawah pengawasan seorang doktor.

Menimbulkan masalah kulit

Dengan penggunaan aspirin yang berpanjangan, kapilari kulit menjadi lemah, yang menyebabkan lebam dan lebam. Menggunakan aspirin dengan ubat lain kadang-kadang boleh menyebabkan reaksi kulit seperti bengkak, kemerahan dan bengkak. Sekiranya anda melihat sekurang-kurangnya satu gejala di atas, dapatkan nasihat doktor anda.

Menyebabkan serangan gout

Mengambil aspirin, walaupun dalam dos kecil, boleh menyebabkan masalah kesihatan yang serius jika anda mengalami gout. Dos yang rendah ubat meningkatkan jumlah serangan penyakit ini, serta mengelakkan penyingkiran asid urik. Orang yang menghidap gout perlu berunding dengan doktor mereka tentang mengambil aspirin untuk mengelakkan komplikasi.

Trauma ke perut dan usus kecil

Seperti yang disebutkan di atas, aspirin boleh menyebabkan pendarahan di dalam badan, yang boleh membawa kepada kecederaan pada usus dan usus kecil, dan kemudian ulser. Gejala seperti itu boleh membawa kepada masalah kesihatan yang serius.

Tekanan darah tinggi

Dengan penggunaan yang berpanjangan, aspirin boleh meningkatkan tekanan darah. Sekiranya anda mempunyai tekanan darah tinggi, anda perlu berjumpa dengan doktor sebelum mengambil aspirin.

Sentiasa menjejaskan sistem saraf

Penggunaan pil aspirin secara teratur boleh menyebabkan rasa mengantuk, letih dan pening di sesetengah orang. Gejala sedemikian bukanlah kesan sampingan yang serius, tetapi penampilan mereka boleh menjejaskan sistem saraf pusat.

Langkah berjaga-jaga keselamatan

Kejadian kesan sampingan boleh dielakkan sekiranya dos dikira dengan betul dan peraturan pentadbiran diikuti. Selalu ingat bahawa mana-mana ubat mesti digunakan seperti yang diarahkan oleh doktor, atau di bawah pengawasannya. Di bawah ini kami menyediakan senarai kontraindikasi untuk penggunaan aspirin:

  • Aspirin dikontraindikasikan untuk wanita dalam kedudukan, terutamanya dalam 3 bulan terakhir kehamilan, kerana ubat ini boleh menyebabkan masalah kesihatan untuk bayi yang belum lahir;
  • Orang tua harus mengambil aspirin dengan berhati-hati, kerana ia boleh menimbulkan masalah dengan perut dan usus;
  • Jangan menggabungkan aspirin dengan alkohol dan tembakau, kerana ini boleh meningkatkan risiko pendarahan perut.

Aspirin mempunyai spektrum tindakan yang luas, dan adalah keselamatan dari kesakitan, kekejangan dan selsema, tetapi jangan lupa tentang kesan sampingannya. Sentiasa gunakan aspirin hanya dalam dos yang disyorkan, dan sebaik-baiknya hanya selepas berunding dengan doktor, dan akibat yang tidak menyenangkan akan memintas anda!

Kesan Sampingan Aspirin

Kesan sampingan aspirin ditunjukkan oleh risiko pendarahan yang tinggi akibat penindasan agregasi platelet. Kemunculan hematomas, pendarahan dari hidung, gusi dan organ sistem kencing telah diperhatikan. Mungkin kemunculan pendarahan selepas pembedahan, untuk mengecualikan mereka harus, jika boleh, enggan menerima asid acetylsalicylic.

Organ-organ sistem peredaran darah

Mereka mengingati kemungkinan pendarahan yang serius, di antaranya: pendarahan dari organ-organ saluran gastrointestinal, pendarahan otak (terutama pada orang yang menderita hipertensi atau menerima ubat antikoagulan).

Perdarahan boleh menyebabkan anemia post-hemorrhagic dengan gejala yang berkaitan dan petunjuk makmal: kulit pucat, asthenia, hypoperfusion. Pada individu yang mempunyai penyakit yang disertai penurunan aktiviti glukosa-6-fosfat dehidrogenase, hemolisis eritrosit dan anemia hemolitik dilaporkan.

Sistem pencernaan

Kadang-kadang ada mual, kepahitan dan mulut kering, muntah, kolik, pedih ulu hati, kembung dan sakit di perut. Lebih jarang, Aspirin boleh mempunyai kesan sampingan, yang ditunjukkan oleh kecacatan ulser mukosa gastrik dan ulser duodenal. Lebih kurang kerap kali, penggunaan ubat boleh menyebabkan penembusan mukosa gastrik atau duodenum, pendarahan di saluran gastrointestinal, kegagalan hati akut dengan peningkatan enzim hati.

Sistem saraf pusat

Mungkin perkembangan sakit kepala, tinnitus, mengantuk, pening, kelemahan yang tidak tergerak, kejang, ensefalopati, kekeliruan, kemurungan fungsi sistem saraf pusat.

Sistem kencing

Kesan sampingan dari mengambil Aspirin mungkin disertai oleh oliguria, kesan toksik pada buah pinggang, dan kegagalan buah pinggang.

Reaksi alahan

Aspirin boleh menyebabkan reaksi alahan, yang ditunjukkan oleh:

  • kemerahan dan ruam pada kulit;
  • angioedema;
  • batuk;
  • bersin;
  • kesesakan dan pelepasan hidung.

Kesan sampingan dari ubat Aspirin boleh disertai dengan perkembangan serangan asma, mengiu, bronkospasme, sesak nafas teruk. Ubat ini boleh menyebabkan urtikaria, angioedema, kegagalan pernafasan akut, anafilaksis.

Berlebihan

Dalam kes overdosis aspirin, mabuk akut mungkin berlaku. Ia ditunjukkan oleh penurunan tekanan darah, kehilangan kesedaran, peningkatan pernafasan, mengi, mual, dan muntah. Pendarahan, halusinasi yang tiba-tiba, sawan, deringan di telinga, penglihatan yang kabur, sakit kepala yang tidak dapat dikesan dapat dikesan.

Gejala-gejala overdosis aspirin sederhana dan teruk termasuk:

  • Peningkatan suhu sehingga 39-40С;
  • Hemerventilation dan kekurangan paru-paru akut;
  • Asphyxia;
  • Gangguan irama jantung;
  • Kemurungan aktiviti jantung;
  • Dehidrasi;
  • Kegagalan buah pinggang akut.

Keracunan kronik boleh berlaku akibat ketidakpatuhan arahan pada orang yang tidak mengambil kira tanda-tanda, kesan sampingan dan kontraindikasi dari Aspirin. Keadaan ini ditunjukkan oleh penurunan dalam pendengaran, tinnitus, sesak nafas, gangguan kesedaran dan ucapan yang tidak masuk akal.

Contraindications

Kontraindikasi utama untuk digunakan:

  • dengan ulser perut;
  • dengan diatesis hemorrhagic;
  • pada trimester kehamilan yang pertama dan ketiga, serta semasa menyusu;
  • dengan hipersensitiviti kepada ubat.

Aspirin perlu diambil seperti yang diarahkan oleh doktor. Ia boleh menyebabkan bronkospasme, menimbulkan serangan asma bronkial. Melebihi dos asid acetylsalicylic adalah berbahaya bagi orang tua dan boleh menyebabkan pendarahan gastrousus.

Sumber:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/aspirin__1962
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=712d0942-5c3e-4391-96b3-08f47af0de08t=

Menemui pepijat? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

Aspirin

Aspirin adalah ubat abadi yang unik.

Aspirin adalah ubat unik yang tidak kehilangan keberkesanan dan kaitannya selama lebih dari 100 tahun. Mekanisme tindakannya agak mudah, hasil permohonan itu tidak membuat anda menunggu lama, kelegaan datang setelah 10 menit. Ini menjadikannya pembantu doktor dan pesakit yang sangat berpengalaman.

Penerangan Aspirin

Dadah biasa yang dipanggil Aspirin adalah pil biconvex putih. Di satu sisi terdapat tanda dagang syarikat farmaseutikal Bayer - salib, dan di sisi lain ada "ASPIRIN 0.5" terukir.

Pelbagai tablet effervescent yang dipanggil Aspirin mungkin kelihatan berbeza. Mereka membubarkan dengan cepat di dalam air dan biasanya mempunyai rasa yang menyenangkan.

Nama dagang Aspirin

Nama Aspirin adalah komersial, iaitu, ia hanya menjadi pengilang ubat asal syarikat farmaseutikal Jerman Bayer. Aspirin mengandungi bahan aktif utama - asid acetylsalicylic. Di samping itu, ia termasuk dalam struktur sebilangan besar ubat-ubatan dengan nama-nama lain (terdapat lebih daripada 200 mereka di Daftar Negeri Produk Perubatan Persekutuan Rusia).

Borang Dospirin Aspirin

Satu-satunya bentuk dos Aspirin adalah pil. Tiada bentuk parenteral (suntikan intramuskular atau intravena) atau agen untuk tindakan tempatan.

Sesetengah analog Aspirin adalah bentuk effervescent yang larut dalam air. Disebabkan ini, ia cepat diserap dan kesannya berlaku dalam beberapa minit. Beberapa ubat kombinasi boleh didapati dalam bentuk serbuk untuk pentadbiran lisan, yang sebenarnya ditumbuk.

Komposisi Aspirin

Aspirin mengandungi bahan aktif utama - asid acetylsalicylic. Ia menyebabkan kesan farmakologi ubat ini. Di samping komposisi Aspirin termasuk bahan yang memberikan tablet bentuk dan rupa: kanji jagung dan selulosa. Mereka tidak menjejaskan mekanisme tindakan.

Aspirin Cardio juga termasuk salutan enterik yang menghalang pembubaran ubat ini dalam perut, yang agak mengurangkan kemungkinan ulserasi. Strukturnya adalah kompleks, pelbagai komponen, tetapi komponen di dalamnya tidak mempunyai kesan ke atas mekanisme tindakan.

Komposisi bentuk effervescent Aspirin termasuk bahan yang memberikan sifat khusus - asid sitrik dan natrium bikarbonat.

Sifat farmakologi Aspirin

Aspirin mengandungi asid acetylsalicylic. Beliau adalah wakil daripada ubat anti-radang bukan steroid bukan selektif. Sifat Aspirin dijelaskan oleh perencatan dua jenis siklooksigenase (jenis 1 dan 2).

Enzim COX 2 dihasilkan semasa proses keradangan dan perencatan sintesisnya membawa kepada kehilangan kesakitan, penurunan demam dan peningkatan dalam keadaan umum. Ia adalah harta benda Aspirin yang digunakan untuk rawatan gejala kerengsaan atau melegakan kesakitan dari pelbagai asal.

COX 1 menyumbang kepada pengeluaran prostaglandin, yang mempunyai kesan cytoprotective, iaitu melindungi pelbagai organ dan tisu daripada kerosakan. Ini adalah hasil daripada perencatan bahan-bahan ini yang pelbagai kesan sampingan berkembang di bahagian membran mukus perut, hati, ginjal, bronkus, rahim. Walau bagaimanapun, sebagai tambahan, Aspirin mempunyai kesan perencatan pada platelet, menghalang mereka daripada aktiviti untuk sepanjang tempoh hidup mereka (7-10 hari) dan harta ini digunakan untuk mencegah trombosis (strok iskemia, infarksi miokardium, trombosis saluran darah) pada orang yang berisiko tinggi.

Petunjuk untuk digunakan Aspirin

Petunjuk untuk digunakan Aspirin sangat pelbagai. Ia adalah momen yang menjadikannya salah satu ubat yang paling popular, walaupun umurnya yang besar. Bidang yang berbeza dalam bidang perubatan, di mana ubat ini telah menemui nichenya, dijelaskan oleh mekanisme tindakannya, kerana perencatan jenis enzim cyclooxygenase 1 dan 2 memberikan kesan klinikal yang berbeza.

Petunjuk untuk digunakan Aspirin bergantung kepada dos ubat ini dan apa bahan tambahan yang diperkenalkan ke dalam strukturnya untuk memberikan sifat-sifat baru. Akibatnya, terdapat 3 kumpulan utama arahan untuk kegunaannya:

Petunjuk pertama untuk penggunaan Aspirin, yang memulakan sejarahnya dalam perubatan moden, adalah bantuan gejala untuk pelbagai jenis kesakitan. Ini terutamanya mengenai pembentukan tisu penghubung (otot, tendon, ligamen, gigi). Oleh itu, kesan Aspirin boleh digunakan untuk mengurangkan keamatan sensasi yang tidak menyenangkan semasa sakit kepala, sakit gigi, selepas pelbagai kecederaan (sprains, dislokasi, subluxations, lebam, dll), dan semasa tempoh yang menyakitkan.

Perlu diingat bahawa kesakitan di bahagian perut bukanlah keadaan ketika patut mengambil ubat ini. Pertama, ia praktikal tidak bertindak pada organ visceral. Dan kedua, jika ia disebabkan oleh ulser perut atau ulser duodenal, penggunaan Aspirin boleh menyebabkan pendarahan, perforasi, peritonitis, dengan semua akibat yang berikutnya. Anda tidak boleh menghentikan sakit spastik (renal, kolik hepatik), ia tidak dapat membantu tulang patah tulang, anda harus berhati-hati jika anda mengesyaki stroke hemoragik.

Satu lagi petunjuk yang sama-sama popular untuk penggunaan Aspirin adalah melegakan demam. Para saintis kembali pada abad kesembilan belas mendapati bahawa ubat ini mampu mengurangkan demam dengan cepat dan tidak menjejaskan normal. Ini memungkinkan untuk menggunakannya sebagai rawatan tambahan untuk pelbagai penyakit berjangkit (ARVI, bronkitis, pneumonia, pyelonephritis, otitis, angina, dan sebagainya). Walau bagaimanapun, perlu diingatkan bahawa kesan Aspirin adalah terhad hanya oleh kesan gejala, iaitu, ia menyembunyikan penyakit, ia hanya dapat mengurangkan keadaan pesakit. Ia adalah penting untuk mengambil ubat-ubatan yang memberi kesan kepada punca (anti-selesema, antiherpetik, antibiotik, antimikotik, antiprotozoal, dan lain-lain), kerana tanpa ini, patogen akan secara aktif membiak di badan pesakit. Di samping itu, banyak mikroorganisma tidak bertolak ansur dengan suhu badan tinggi (di atas 38 ° C) dan mati, dan dengan mengurangkannya, seseorang membuat keadaan penginapan mereka selesa. Oleh itu, jika ada peluang untuk bertahan sedikit peningkatan dalam suhu, ia sepatutnya dilakukan - pemulihan akan datang lebih cepat.

Hanya setengah abad kemudian, satu lagi petunjuk penting telah diturunkan untuk kegunaan Aspirin - pencegahan komplikasi trombotik pada orang yang mempunyai risiko serangan strok iskemia dan miokardium. Alasannya adalah kerana tidak selektif ubat - sebagai tambahan kepada perencatan COX 2, ia juga menghalang pengeluaran COX 1, yang menyebabkan ketidakaktifan platelet (sel darah yang memastikan pembekuan). Memandangkan hakikat bahawa perencatan tidak dapat dipulihkan, maka selepas mengambil satu dos Aspirin, mereka tidak mempunyai kesan ke atas keseluruhan tempoh hidup mereka (7-10 hari). Walau bagaimanapun, sumsum tulang menghasilkannya setiap hari, jadi platelet aktif setiap hari memasuki darah. Oleh sebab itu, orang-orang yang mempunyai risiko tinggi kejadian kardiovaskular ditunjukkan pengambilan harian secara teratur dos Aspirin 75-100 mg. Bahawa ia adalah minima dari segi perkembangan kesan sampingan, tetapi mencukupi untuk menghilangkan aktivitas semua platelet.

Untuk kemudahan, pengeluar Aspirin telah mengeluarkan satu bentuk khas ubat ini yang dipanggil Aspirin Cardio. Tablet ini ditutup dengan lapisan enterik, iaitu, ia melewati perut dan mula diserap dalam usus kecil. Sudah tentu, fakta ini tidak sepenuhnya menghilangkan kesan ulserogenik Aspirin, tetapi ia agak mengurangkan kemungkinannya, yang juga baik, memandangkan fakta bahawa ia perlu untuk mengambilnya untuk hidup.

Sekiranya seseorang tidak mempunyai bentuk khas Aspirin dalam kit pertolongan pertama, yang mengandungi dos yang rendah, maka ia boleh membahagikan tablet biasa yang mengandungi 500 mg kepada 4 bahagian. Hasilnya adalah sekeping mengandungi 125 mg asid asetilsalicylic. Ini, tentu saja, bukan cara terbaik, kerana tidak mungkin pisau paling tajam dapat dibahagikan kepada bahagian-bahagian yang ideal, tetapi dalam hal apa pun, ini lebih baik daripada apa-apa. Walau bagaimanapun, pada kesempatan pertama, ia bernilai membeli ubat yang dipanggil Aspirin Cardio.

Ini adalah tiga bidang utama di mana Aspirin telah menemui penggunaannya. Walau bagaimanapun, walaupun lebih daripada 100 tahun sejarah perubatan ini, saintis tidak mengakhiri ini. Pelbagai kajian mengenai ubat ini berterusan, dan hasilnya telah menunjukkan bahawa kesan positifnya dalam rawatan pesakit kanser kolorektal, dalam demensia senaman, untuk mencegah trombosis dalam pesakit yang dijangkiti HIV. Masa ubat ini tidak berakhir dan pengilang Aspirin boleh menerima banyak keuntungan, disebabkan tanda-tanda baru untuk penggunaan ubat yang indah ini.

Kontraindikasi kepada aspirin

Terdapat kontraindikasi kepada Aspirin, dan mereka dengan ketara mengehadkan senarai orang yang boleh mengambilnya. Masalahnya ialah ubat ini menghalang aktiviti 2 jenis enzim cyclooxygenase (jenis 1 dan 2), yang menjejaskan kerja hampir seluruh tubuh. Oleh itu, kesannya sangat pelbagai dan jauh dari positif. Komplikasi Aspirin yang paling berbahaya adalah bahawa akibat dari fakta bahawa blok ubat COX 1, ia menghalang pembelaan dinding perut. Akhirnya, risiko ulserasi meningkat dengan ketara. Memandangkan hakikat bahawa ia masih menghalang aktiviti platelet dan melegakan kesakitan, kemungkinan pendarahan dari ulser meningkat dengan ketara. Oleh itu, kontraindikasi utama ke Aspirin adalah kehadiran ulser gastrik, 12 ulser duodenal, dan terutamanya dalam keadaan putus asa (belum lagi pendarahan). Dalam keadaan ini, anda perlu memilih kaedah anestesia yang berbeza, mengurangkan demam (analgesik terpilih - ibuprofen, meloxicam, celecoxib) atau pencegahan kejadian kardiovaskular (clopidogrel, prasagrel dalam kombinasi dengan antikoagulan oral).

Di samping itu, terdapat kontraindikasi lain untuk aspirin:

  • individu tidak bertoleransi (ia boleh nyata sendiri dan hanya bergantung kepada orang itu sendiri),
  • Reaksi alergi pada masa lalu terhadap penggunaan Aspirin atau analgesik lain (ruam kulit jenis urtikaria, angioedema, kejutan anaphylactic, sindrom Lyell atau Stevens-Johnson syndrome). Perlu dipertimbangkan bahawa apabila anda memasuki semula reaksi mungkin lebih kuat daripada masa sebelumnya (pemekaan),
  • diatesis berdarah. Penyakit ini ditimbulkan oleh doktor, jadi tidak mungkin dapat mendiagnosis sendiri,
  • sederhana kepada asma bronkial yang teruk. Terdapat jenis penyakit khas - asma aspirin, yang dicirikan oleh rupa sawan selepas penggunaan ubat ini, atau mana-mana kumpulan analgesik nonsteroid yang lain. Kesan Aspirin pada sistem pernafasan ditunjukkan oleh pengecutan spastik sel epitelium otot licin bronkus.
  • Interaksi aspirin dengan methotrexate pada dos lebih daripada 15 mg per minggu menyumbang kepada peningkatan yang ketara dalam risiko kesan toksik,
  • Penggunaan aspirin semasa kehamilan adalah tidak boleh diterima pada trimester pertama dan terakhir,
  • Ubat adalah dilarang untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun. Sebabnya ialah untuk membawanya kepada kanak-kanak untuk jangkitan virus boleh mencetuskan sindrom Reye - ini adalah kegagalan hati akut. Komplikasi Aspirin ini tidak begitu biasa, tetapi prognosis untuk itu sangat serius: setiap anak ketiga mati walaupun dengan pemberian rawatan perubatan tepat pada masanya. Fakta ini adalah sebab larangan penggunaannya di kalangan kanak-kanak sehingga usia 15 tahun.

Sebagai tambahan kepada mutlak, terdapat beberapa kontraindikasi relatif terhadap Aspirin, iaitu, penggunaannya adalah mungkin, tetapi potensi risiko dan manfaat ubat ini harus ditimbang. Antaranya ialah:

  • ulser gastrik atau ulser duodenal pada masa lalu, walaupun banyak tahun telah berlalu sejak ketakutan terakhir dan tidak ada perubahan dalam FGDS
  • Penggunaan aspirin semasa kehamilan pada trimester II adalah dibenarkan, jika manfaat berpotensi melebihi risiko yang mungkin,
  • penyakit pernafasan kronik, terutamanya yang berkaitan dengan gejala penyumbatan bronkus,
  • gout dan hyperuricemia,
  • penyakit kronik dan / atau buah pinggang yang membawa kepada kegagalan buah pinggang atau hati,
  • Polyposis hidung adalah penyakit di mana kemungkinan asma bronkus yang disebabkan aspirin meningkat berkali-kali.

Penggunaan aspirin semasa kehamilan

Penggunaan aspirin semasa mengandung adalah salah satu isu yang paling kontroversi dan menyebabkan banyak perbincangan. Memang ada keadaan apabila seorang wanita pertengahan umur dengan peningkatan risiko trombosis, yang sebelum ini mengambil ubat ini, merancang untuk menjadi seorang ibu. Walau bagaimanapun, dengan permulaan kehamilan, keadaan berubah. Ciri-ciri Aspirin untuk menghalang aktiviti prostaglandin boleh memainkan jenaka kejam pada ibu masa depan. Sudah tentu, kajian khusus yang bertujuan untuk mengkaji keselamatan penggunaan asid asetil perencah sepanjang tempoh hidup ini untuk alasan etika belum dijalankan. Walau bagaimanapun, ini telah berlaku dalam tikus eksperimen. Ujian ini menunjukkan bahawa mengambil sedikit dos Aspirin pada trimester pertama dengan pasti membawa kepada kemunculan kecacatan pada kanak-kanak. Wanita mempunyai pemerhatian yang menunjukkan peningkatan risiko keguguran, pendarahan, dan pengguguran di peringkat awal. Oleh itu, penggunaan aspirin semasa kehamilan pada trimester pertama adalah kontraindikasi.

Pada trimester kedua, ubat ini tidak mempunyai kesan serius pada janin, kerana halangan plasenta terbentuk, melindunginya dari banyak ubat. Oleh itu, penggunaan Aspirin adalah dibenarkan dengan adanya tanda-tanda berat (ditunjukkan dalam arahan untuk kegunaan perubatan dan hanya ada). Walau bagaimanapun, doktor mesti menimbang kebaikan dan keburukan. Sehingga kini, perlantikan ubat ini kadang-kadang ditemui untuk tanda-tanda ragu "untuk menipis darah," "dengan platelet yang tinggi," dan lain-lain, tetapi ini tidak boleh diterima.

Kebarangkalian pembentukan kecacatan pada janin pada trimester ketiga boleh dikurangkan menjadi sifar, kerana organ-organ dan tisu-tisu utama telah terbentuk. Tetapi sifat Aspirin untuk mengurangkan nada otot licin boleh mengakibatkan fakta bahawa kelahiran seorang wanita akan ditangguhkan, kontraksi lemah dan risiko pendarahan akan lebih tinggi. Di sisi kanak-kanak, komplikasi seperti penutupan prematur ductus arteriosus, hipertensi pulmonari, masalah dengan hati dan buah pinggang mungkin berlaku.

Penggunaan Aspirin semasa menyusu

Penggunaan Aspirin pada masa penyusuan adalah masalah yang sangat biasa, kerana setelah bayi dilahirkan, semua kekuatan tubuh perempuan dilemparkan ke dalam laktasi, dan dia sering menderita selesema. Untuk pulih dengan cepat, dia perlu mengambil ubat dari kumpulan analgesik dan antipiretik terlebih dahulu atau kemudian.

Penggunaan Aspirin semasa tempoh penyusuan susu tidak boleh diterima, kerana dadah itu menembus susu ibu, dan dengan itu masuk ke dalam tubuh anak. Seperti yang dinyatakan di atas, ubat ini tidak digunakan pada kanak-kanak pada dasarnya (sehingga 15 tahun), kerana ini meningkatkan kemungkinan Reye's sindrom (degenerasi lemak cepat progresif hati dengan encephalopathy). Semakin kecil umur kanak-kanak, semakin besar kemungkinan komplikasi ini dan semakin kurang hasil yang menguntungkan. Apa yang perlu dilakukan kepada wanita makan jika dia telah menangkap selesema?

Penggunaan aspirin semasa tempoh penyusuan susu perlu digantikan oleh ubat-ubatan yang dibenarkan untuk bayi. Terdapat hanya dua daripada mereka: paracetamol dan ibuprofen. Oleh itu, walaupun mereka masuk ke dalam badan bayi dengan susu ibu, mereka tidak akan dirugikan.

Walau bagaimanapun, tidak semuanya sangat mudah. Ibu-ibu kejururawatan yang mengidap penyakit jantung, saluran darah, disertai dengan peningkatan risiko trombosis, strok dan serangan jantung mungkin memerlukan pengambilan ubat ini setiap hari. Penggunaan Aspirin semasa tempoh penyusuan bayi tidak dapat diterima, maka dalam hal ini penyusuan harus dihentikan - kesehatan ibu lebih penting karena dia perlu membesarkan anak.

Aspirin

Aspirin adalah asid acetylsalicylic. Berdasarkan namanya, ia meningkatkan keasaman jus gastrik, yang sangat tinggi pada orang yang lapar (disebabkan peningkatan pengeluaran air garamnya sendiri). Untuk mengurangkan risiko ulser, ia perlu diambil sebelum makan supaya tablet tidak dalam perut kosong untuk masa yang lama. Aspirin bermula beberapa minit selepas mengambilnya, sehingga melegakan demam dan sakit sangat cepat.

Anda harus mengelakkan mengambil ubat pada waktu tidur atau pada waktu malam, kerana risiko pendarahan spontan dari ulser perut meningkat dengan ketara.

Jika kita bercakap mengenai rawatan gejala jangkitan virus pernafasan akut, melegakan kesakitan, di mana bentuk Aspirin 500 mg setiap pil disyorkan, anda tidak boleh mengambilnya lebih daripada 4 kali sehari.

Untuk mengelakkan peningkatan trombosis, satu lagi bentuk Aspirin digunakan - tablet 75 mg. Ia mesti diambil pada waktu pagi sebelum makan. Jangan minum jus ubat atau minuman buah-buahan.

Dos Aspirin

Doses aspirin berbeza dan bergantung kepada tanda-tanda yang berkaitan dengan mana ubat ini diambil. Ia adalah sebahagian daripada pelbagai ubat gabungan.

  • Tablet biasa, yang mempunyai nama Aspirin, datang dalam dos 500 mg.
  • Aspirin Express juga mengandungi 500 mg asid acetylsalicylic, bagaimanapun, disebabkan oleh fakta bahawa ia adalah effervescent, kesannya lebih cepat.
  • Aspirin 1000, cukup aneh, juga mengandungi dos 500 mg, hanya satu pek 2 tablet.
  • Aspirin Cardio adalah ubat khas yang direka untuk mencegah trombosis pada orang yang berisiko tinggi serangan jantung, strok iskemia, dan lain-lain. Ia mengandungi 100 atau 300 mg asid acetylsalicylic.
  • Aspirin C - tablet effervescent yang mengandungi 400 mg asid acetylsalicylic dan 240 mg vitamin C.
  • Gabungan Aspirin Complex segera mengandungi 3 bahan aktif: asid acetylsalicylic, phenylephrine, chlorphenamine dalam dos 500 mg + 15.58 mg + 2 mg. Ia dibubarkan di dalam air, dan kesannya lebih cepat.

Kesan Sampingan Aspirin

Kesan-kesan sampingan Aspirin menggelapkan semua kesan positif ubat ini dan mengurangkan keadaan apabila ia boleh digunakan. Kesemua mereka dikaitkan dengan kesan sembarangan dadah pada kedua-dua jenis siklooksigenase (jenis 1 dan 2). Akibatnya, pengeluaran prostaglandin, yang mempunyai kesan perlindungan pada tisu pelbagai organ, tidak dapat dihalang.

Akibatnya, beberapa kumpulan kesan sampingan Aspirin dapat dikenalpasti.

  • Reaksi Hypersensitivity. Mereka ditunjukkan oleh pelbagai tindak balas alahan (urticaria seperti ruam, angioedema, kejutan anaphylactic, sindrom Stevens-Johnson atau sindrom Lyell).
  • Komplikasi Aspirin dalam sistem darah: post-hemorrhagic, iron deficient atau hemolytic anemia.
  • Gangguan saluran pencernaan: sakit perut, pembentukan ulser perut atau duodenum, gusi berdarah.
  • Gangguan sistem saraf: sakit kepala (jarang), pening, strok hemoragik.
  • Komplikasi aspirin sistem pernafasan: serangan asma asma, kesesakan hidung, hidung berdarah.
  • Kesan sampingan dari hati dan buah pinggang: kekurangan buah pinggang akut atau hepatik, meningkatkan transaminase hati, pendarahan pada parenchyma buah pinggang, hematuria.
  • Lain-lain jenis kesan sampingan: rupa hematoma, ruam hemoragik pada kulit, pendarahan ke sendi (hemarthrosis), pendarahan selepas operasi.

Jika seseorang mengambil aspirin, maka tidak perlu semua komplikasi di atas pasti akan berkembang. Walau bagaimanapun, dengan penggunaan jangka panjang, kemungkinan ini adalah lebih tinggi, oleh itu, apabila tanda-tanda pertama kesihatan semakin merosot, kiraan darah lengkap mesti diambil dan doktor perlu dirujuk.

Komplikasi Aspirin yang teruk

Komplikasi Aspirin yang paling teruk, yang ditemui dalam amalan klinikal, adalah seperti berikut:

  • kejutan anaphylactic, sindrom Lyell, Stevens-Johnson,
  • Sindrom Reye pada kanak-kanak dengan rawatan gejala ARVI,
  • pendarahan dari ulser perut atau duodenum,
  • gangguan buah pinggang akut atau hepatik.

Risiko perkembangan meningkat pada latar belakang penggunaan dadah jangka panjang.

Overdosis Aspirin

Overdosis aspirin berlaku apabila seseorang menggunakan lebih dari 100 mg / kg sehari, iaitu, untuk lelaki 70 paun, ia adalah 7 g (14 tablet 500 mg). Ia tidak mungkin seseorang yang mempunyai maksud terapeutik minum sebilangan kecil, tetapi kadang-kadang ia berlaku akibat percubaan bunuh diri atau secara tidak sengaja. Kadang-kadang kanak-kanak mungkin berminat dengan pil ini, di mana kemungkinan overdosis aspirin lebih tinggi, kerana dos terapeutik ubat ini dilarang dalam pediatrik.

Memandangkan hakikat bahawa ubat ini adalah asid, lebihan dos yang dibenarkan akan ditunjukkan oleh asidosis dengan keparahan yang berbeza-beza. Dalam cahaya - ia hanya sakit kepala, mual dan muntah, berdebar-debar, pernafasan yang cepat, berpeluh meningkat. Gejala-gejala berikut adalah ciri-ciri overdosis Aspirin yang sederhana dan teruk: kekeliruan kesedaran sehingga kemurungan dan koma, hyperventilation paru-paru, edema pulmonari yang tidak kardiogenik, asphyxiation, pengurangan tekanan dan kemurungan jantung, penangkapan jantung, kegagalan buah pinggang akut, pendarahan gastrointestinal, bunyi dalam telinga, pekak tiba-tiba.

Overdosis aspirin boleh membawa maut dan prognosis bergantung kepada berapa cepat pesakit dimusnahkan, bagaimana perutnya dipenuhi sebelum pil masuk ke sana (mereka membawa kemudaratan kurang kepada orang yang penuh) dan berapa cepat dia dibawa ke hospital untuk rawatan.

Interaksi dengan ubat aspirin lain

Interaksi aspirin dengan ubat-ubatan lain adalah titik penting dalam penggunaan ubat ini. Sesetengah ubat meningkatkan kesannya, yang lain - melemahkan, dan yang lain - meningkatkan risiko kesan sampingan.

  • Anda harus berhati-hati sekiranya anda menggunakan ubat analgesik dan antipiretik lain bersama Aspirin (ibuprofen, paracetamol). Ini selalunya berlaku dengan selesema, terutamanya apabila ia diperkenalkan ke dalam struktur gabungan cara, dan orang itu tidak biasa dengan komposisi sebelum digunakan.
  • Interaksi Aspirin dengan ubat penipisan darah yang lain (antikoagulan, agen antiplatelet) meningkatkan risiko pendarahan dan rupa ulser gastrik. Sesetengah penyakit memerlukan pelantikan terapi antiplatelet dua kali atau bahkan tiga kali ganda, dalam hal ini orang mesti secara berkala menyalurkan darah oksa dan darah lengkap.
  • Penggunaan serentak dengan cytostatics (methotrexate) membawa kepada peningkatan kesan toksik pada buah pinggang.
  • Interaksi aspirin dengan digoxin boleh mengakibatkan overdosis kedua dan kemunculan aritmia yang mengancam nyawa.
  • Juga, berhati-hati menjadi mereka yang menderita diabetes jenis 2 dan mengambil ubat hipoglikemik. Aspirin melemahkan kesannya dan mungkin memerlukan peningkatan dalam dos yang terakhir.
  • Sambutan bersama dengan asid valproic (epilepsi) boleh menyebabkan peningkatan kesan toksiknya.
  • Nah, anda perlu tahu: Aspirin dan etanol - bukan gabungan terbaik. Jika menggabungkan penerimaan mereka, risiko pendarahan gastrousus meningkat berulang kali.

Arahan Khas untuk Aspirin

Arahan khas untuk Aspirin termasuk senarai situasi di mana penggunaannya boleh mencetuskan perkembangan komplikasi. Ia mesti dibaca titik pertama sebelum memulakan terapi.

  • Petunjuk utama utama untuk Aspirin ialah kehadiran alergen pada mana-mana analgesik meningkatkan risiko tindak balas yang sama terhadap ubat ini. Dan ia boleh menjadi lebih kuat, kerana pemekaan semakin meningkat. Tindak balas biasanya berkembang dalam masa beberapa minit dan ubat antihistamin perlu dilakukan. Orang yang mempunyai asma juga perlu berhati-hati, kerana ubat boleh mencetuskan serangan.
  • Menerima beberapa ubat penghilang rasa sakit adalah tidak diingini. Kadang-kadang ini tidak dapat dielakkan apabila, misalnya, pesakit mempunyai penyakit reumatik yang memerlukan rawatan dengan NSAIDs dan selesema. Rawatan sepatutnya berhati-hati.
  • Juga petunjuk penting untuk Aspirin adalah memantau keadaan hati, buah pinggang dan saluran gastrousus. Sudah tentu, satu pil yang diambil dari haba tidak mungkin mempunyai sebarang kesan penting. Tetapi pada latar belakang pentadbiran jangka panjang, komplikasi adalah mungkin. Oleh itu, sekali setiap 3-6 bulan, adalah perlu untuk memantau parameter asas darah, air kencing dan menjalani gastroskopi.
  • Satu lagi petunjuk penting untuk Aspirin adalah bahawa ia tidak boleh diambil oleh wanita hamil, menyusu dan kanak-kanak di bawah umur 15 tahun. Untuk kategori individu ini, hanya terdapat dua analgesik yang selamat: ibuprofen dan paracetamol.

Pengaruh Aspirin terhadap keupayaan memandu kenderaan

Kajian klinikal yang dijalankan tidak mendedahkan apa-apa kesan Aspirin terhadap keupayaan memandu kereta. Ia tidak menjejaskan fungsi mental, tidak menyebabkan kelembapan reaksi.

Harga / prestasi / nisbah keselamatan Aspirin. Pendapat yang berbeza

Aspirin tidak boleh dipanggil dadah mahal. Bentuk mudah dadah (yang mengandungi 500 mg asid acetylsalicylic) dijual pada harga antara 240 hingga 350 rubel setiap pek. Kardio aspirin akan dikenakan biaya lebih kurang - dari 88 hingga 250 rubel. Tablet effervescent Aspirin Express boleh dibeli dengan harga 220 rubel untuk 12 tablet. Oleh itu, ubat itu termasuk dalam kategori bajet dan mampu untuk kebanyakan orang di negara kita.

Keberkesanan Aspirin tidak dapat diragui. Lebih daripada 100 tahun pengalaman dalam aplikasi adalah hasil dari fakta bahawa ia benar-benar berfungsi. Dengan penyelidikan lanjut, tanda-tanda baru muncul. Pada mulanya ia hanya demam dan sakit, selepas 50 tahun pencegahan peristiwa kardiovaskular ditambah terhadap latar belakang trombosis, dan hari ini bidang penggunaan baru muncul (kanser kolorektal, demensia demensia, dan sebagainya). Kesemua mereka disahkan oleh kajian klinikal moden.

Keselamatan aspirin adalah asas terapi. Kursus pendek kemungkinan besar tidak akan memberi kesan kepada kesihatan. Tetapi pentadbiran jangka panjang cepat atau lambat dengan sejumlah besar orang membawa kepada penampilan ulser perut dan pendarahan dari mereka. Walau bagaimanapun, pemantauan dan penerimaan ubat-ubatan gastrousus mengurangkan kebarangkalian ini.

Analog Aspirin

Aspirin adalah nama dagang ubat yang mengandungi asid asetilsalicylic. Ini adalah ubat asal yang disintesis oleh Bayer. Walau bagaimanapun, hari ini lebih daripada 200 analog Aspirin dijual di negara kita. Ia termasuk dalam struktur sebilangan besar ubat gabungan, yang kebanyakannya digunakan untuk rawatan simptomatik daripada selesema atau melegakan kesakitan.

  • Analog aspirik yang mengandungi hanya asid acetylsalicylic - Sanovask, Aspikard, Cardi ASK, ASK-cardio, Ass Trombo, dan sebagainya.
  • Aspirin analog yang mengandungi asid acetylsalicylic dan clopidogrel (bagi mereka yang menunjukkan terapi double antiplatelet) - ClopidrantA, Clopidogrel Plus, Plagril A, dan lain-lain.,
  • Analog Aspirin yang mengandungi asid acetylsalicylic dan magnesium (untuk perlindungan tambahan dinding perut) - ThromboMag, Phasostabil, Frombital Forte, dll.
  • Penyediaan gabungan yang mengandungi asid acetylsalicylic, paracetamol dan kafein, - Citramon, Citramon P, Citramon Extra Cap, Migrenol Extra, Kofitsil Plus, Exedrin, dan sebagainya.
  • Penyediaan gabungan yang mengandungi asid acetylsalicylic dan glisin - Alka-Prim dan lain-lain.
  • Penyediaan gabungan yang mengandungi asid asetilsalicylic dan vitamin C, - Asprowit C, dan sebagainya.

Senarai analog Aspirin boleh diteruskan untuk masa yang sangat lama. Semua ubat-ubatan yang mengandungi asid acetylsalicylic mudah didapati di Daftar Negeri Produk Perubatan Persekutuan Rusia (di laman web rasmi).

Keadaan penyimpanan aspirin

Memandangkan ubat itu dilarang sama sekali untuk kanak-kanak, penyimpanan Aspirin harus berada di tempat-tempat di mana kanak-kanak tidak dapat mencapai. Ini boleh menjadi rak atau kabinet atas. Walau bagaimanapun, adalah wajar bahawa tiada cahaya matahari yang masuk, kerana keadaan utama untuk pemeliharaan sifat-sifat ubat adalah penyimpanan Aspirin di tempat yang gelap. Ini amat penting apabila pil berada dalam balang yang telus.

Satu lagi keadaan penyimpanan penting untuk Aspirin adalah untuk mengekalkan suhu. Jangan sembunyikan tablet berhampiran bateri atau di bilik mandi, kerana suhu optimum tidak boleh melebihi 25 ° C. Walau bagaimanapun, menjaga Aspirin di dalam peti sejuk bukan merupakan cara terbaik untuk memelihara sifat-sifatnya yang bermanfaat, jadi anda hanya perlu mencari tempat yang sejuk di apartmen dari kanak-kanak dan binatang peliharaan.

Shelf Life Aspirin

Pengilang Aspirin menentukan jangka hayat yang berbeza untuk nama perdagangan individu dan analogi ubat ini. Ia boleh dari 2 hingga 5 tahun. Selepas penamatannya untuk mengambil ubat itu tidak boleh diterima.

Keadaan percutian dari farmasi Aspirin

Ubat ini dikeluarkan dari farmasi dengan bebas, preskripsi dari doktor tidak diperlukan.

Pengeluar Aspirin

Aspirin ubat asal dicipta oleh syarikat Jerman Bayer pada 6 Mac 1899. Selepas itu, untuk masa yang lama, hanya dia boleh menjual ubat ini dan menerima pulangan daripadanya. Walau bagaimanapun, hari ini terdapat banyak pengeluar Aspirin: mereka adalah antara syarikat farmaseutikal asing dan domestik. Asing - Dr. Raddis, Bristol-Myers Squipp, Sanofi-Aventis dan lain-lain, dan domestik - Valenta, Tatkhimpreparaty, Vertex, Obolensky dan lain-lain.

Penggunaan aspirin dalam rawatan penyakit dan kemungkinan kesan sampingan

Aspirin, yang dari sudut pandangan kimia adalah asid acetylsalicylic, adalah ubat yang digunakan sebagai:

  • pembunuh rasa sakit (untuk melegakan kesakitan kecil)
  • antipiretik (untuk mengurangkan demam)
  • ubat anti-radang

Aspirin, sebagai tambahan, adalah antiplatelet dan ubat penipisan darah, kerana ia menghalang pembebasan thromboxane: bahan ini, dalam keadaan normal, agregat platelet untuk memulihkan saluran darah yang rosak. Atas sebab ini, aspirin boleh digunakan untuk masa yang lama dan pada dos yang rendah untuk mencegah serangan jantung, serangan jantung dan episod trombosis pada pesakit dengan peningkatan risiko pembekuan darah.

Di samping itu, telah terbukti bahawa aspirin boleh diambil dalam dos kecil dengan segera selepas penangkapan jantung, untuk mengurangkan risiko serangan jantung kedua atau nekrosis tisu jantung.

Kesan sampingan utama aspirin adalah ulser gastrointestinal, pendarahan perut (darah dalam perut), dan tinnitus, terutamanya apabila ubat diambil dalam dos yang besar.

Pada kanak-kanak dan remaja, aspirin tidak boleh digunakan untuk menghilangkan gejala parainfluenza, cacar air, atau penyakit virus lain, kerana ia dikaitkan dengan risiko sindrom Ray.

Aspirin adalah salah satu ubat yang paling biasa digunakan di dunia: dianggarkan sekitar 40,000 tan setiap tahun.

Di sesetengah negara, Aspirin adalah cap dagang berdaftar dari Bayer dan tidak boleh digunakan oleh pengeluar lain.

Petunjuk terapeutik dan keberkesanan aspirin

Aspirin untuk selesema

Aspirin telah digunakan untuk memerangi demam dan kesakitan untuk selesema selama lebih daripada satu abad, tetapi baru-baru ini telah terbukti berkesan melalui ujian klinikal yang dikendalikan yang dilakukan pada orang dewasa.

Satu gram aspirin, secara purata, mengurangkan suhu badan dari 39.0 ° C hingga 37.5 ° C selama tiga jam.

Tindakan ubat itu bermula selepas 30 minit, selepas 6 jam suhu berada pada 37.8 ° C.

Aspirin untuk sakit tekak dan sakit kepala

Aspirin juga berguna dalam kes "ketidakselesaan sakit", sakit kepala dan sakit tekak. Kesan analgesik dan antipiretik aspirin adalah sama dengan paracetamol, tetapi memerlukan dos yang lebih tinggi, yang sering menyebabkan peningkatan peluh dan kesan sampingan, terutamanya dalam saluran gastrousus.

Aspirin adalah salah satu cara "mogok pertama" terhadap sakit kepala dan memberi kelegaan dalam 50-60% kes. Keberkesanannya adalah sebanding dengan sumatriptan dan analgesik lain, seperti paracetamol atau ibuprofen. Gabungan aspirin, paracetamol dan kafein menunjukkan keberkesanan yang lebih tinggi. Untuk rawatan sakit kepala, formula ini lebih berkesan daripada setiap tiga komponennya secara berasingan.

Aspirin melegakan kesakitan pada 60-75% pesakit yang mengalami masalah sakit kepala. Dari sudut pandangan ini, ia bersamaan dengan paracetamol, kecuali ia sering menyebabkan kesan sampingan dalam saluran gastrousus. Ujian klinikal perbandingan telah menunjukkan bahawa metamizole natrium (Novalgin) dan ibuprofen melegakan kesakitan lebih cepat daripada aspirin, tetapi perbezaan ini menjadi tidak penting selepas dua jam.

Aspirin dan penyakit sistem kardiovaskular

Dalam dos yang rendah, aspirin atau setaranya menghalang pengagregatan platelet; Ia juga telah membuktikan bahawa ia mengurangkan kemungkinan serangan iskemia sementara dan angina pada lelaki, dan oleh itu dapat digunakan untuk mencegah penyakit ini.

Aspirin rendah dos dicadangkan untuk pencegahan utama penyakit kardiovaskular dan infark miokard pada pesakit yang telah didiagnosis dengan penyakit lain dalam sistem kardiovaskular.

Penggunaan aspirin lain

Aspirin juga berkesan dalam merawat kesakitan selepas operasi. Yang paling dipelajari adalah tindakannya terhadap sakit gigi. Telah ditunjukkan bahawa gabungan aspirin dan kafein dapat melegakan kesakitan lebih baik daripada aspirin sahaja.

Aspirin effervescent melegakan kesakitan lebih cepat daripada pil (15-30 minit berbanding 45-60 minit).

Walau bagaimanapun, analgesia selepas operasi dengan aspirin kurang berkesan daripada ibuprofen. Aspirin mempunyai ketoksikan yang tinggi terhadap saluran gastrousus. Dos maksimum aspirin (1 g) adalah kurang berkesan daripada dos purata ibuprofen (400 mg) dan kesannya lebih kurang masa.

Aspirin sering digunakan dalam kombinasi dengan ubat anti-radang nonsteroid lain dan analgesik opioid untuk rawatan kesakitan yang berbeza-beza.

Dalam dos yang tinggi, aspirin dan salisilin lain digunakan untuk merawat:

Penggunaan aspirin pada kanak-kanak

Aspirin tidak boleh digunakan pada kanak-kanak dan remaja kerana peningkatan risiko mengembangkan sindrom Ray; Sebaliknya, ia disyorkan paracetamol atau NSAID bukan salicylate, seperti ibuprofen.

Sindrom Kawasaki masih menjadi salah satu daripada beberapa penyakit di mana penggunaan aspirin pada kanak-kanak ditunjukkan, tetapi walaupun cadangan ini dipersoalkan oleh sesetengah pakar.

Kontraindikasi untuk menggunakan aspirin

Aspirin tidak boleh digunakan pada pesakit dengan alergi terhadap salicylates atau ubat anti-radang. Di samping itu, penjagaan khas perlu diambil pada pesakit yang menghidap asma atau bronkospasma.

Kerana kesan negatif pada perut dan usus, ia harus digunakan dengan hati-hati pada pesakit yang menderita:

Walaupun tidak ada penyakit ini, aspirin dapat meningkatkan risiko pendarahan perut, terutama jika diambil bersama dengan alkohol atau warfarin.

Pesakit yang menderita hemofilia atau keabnormalan pembekuan darah yang lain tidak boleh mengambil aspirin atau salisilin lain.

Telah terbukti bahawa aspirin membawa kepada anemia hemolitik pada pesakit dengan kekurangan enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase, terutama jika diambil dalam dos yang besar.

Penggunaan aspirin dalam kes demam denggi tidak disyorkan kerana peningkatan kecenderungan pendarahan.

Pesakit yang mengidap penyakit buah pinggang, hyperuricemia, atau gout tidak harus menggunakan aspirin, kerana ubat ini mengurangkan keupayaan buah pinggang untuk menghilangkan asid urik, dan oleh itu dapat memperburuk penyakit ini.

Kesan Sampingan Aspirin

Gastrointestinal

Telah terbukti bahawa penggunaan aspirin meningkatkan risiko pendarahan gastrousus.

Ia juga telah membuktikan bahawa menggabungkan aspirin dengan ubat-ubatan anti-radang yang lain akan meningkatkan risiko. Aspirin, jika digunakan bersama dengan clopidogrel atau warfarin, boleh meningkatkan risiko pendarahan saluran gastrousus atas.

Kesan ke atas sistem saraf pusat

Menurut kajian yang dilakukan pada tikus, dos besar salicylates dan metabolit aspirin dapat menyebabkan tinnitus.

Sindrom Reye

Sindrom Reye - bentuk encephalopathy akut yang serius dan hati berlemak, boleh berlaku pada kanak-kanak dan remaja yang mengambil aspirin untuk merawat demam atau penyakit atau jangkitan lain.

Selepas hubungan antara sindrom Ray ditemui dan penggunaan aspirin adalah terhad. Segera mengurangkan bilangan kes pendarahan sindrom Ray.

Pada masa ini, Kementerian Kesihatan tidak mencadangkan pemberian aspirin (atau produk yang mengandungi asid salisilik) kepada kanak-kanak di bawah umur 16 tahun.

Urtikaria dan edema

Dalam kes yang jarang berlaku, aspirin boleh menyebabkan simptom yang serupa dengan tindak balas alergi, yang merangkumi:

Reaksi disebabkan oleh intoleransi terhadap salicylates, bukan alergi sebenar. Ini kerana tubuh tidak dapat menyerap sejumlah kecil aspirin, dan dengan itu berlebihan berlaku.

Kesan sampingan lain dari aspirin

Aspirin boleh menyebabkan pendarahan jangka panjang selepas pembedahan, yang boleh berlangsung sehingga 10 hari. Kajian itu memantau 30 pesakit yang menjalani campur tangan pembedahan pelbagai jenis. 23 terpaksa melakukan operasi kedua kerana pendarahan selepas operasi.

Pendarahan itu dipicu oleh penggunaan aspirin, sebagai pengambilan diri atau gabungan dengan komponen lain.

Aspirin boleh menyebabkan edema Quincke pada sesetengah pesakit. Angioedema berlaku pada sesetengah pesakit dalam masa satu hingga enam jam selepas mengambil aspirin. Walau bagaimanapun, aspirin yang diambil sendirian tidak menyebabkan edema Quincke: penampilannya dikaitkan dengan mengambil aspirin bersama dengan NSAID lain.

Aspirin meningkatkan risiko otak perencatan otak, iaitu. penampilan bintik-bintik (hitam) pada MRI, kira-kira 5-10 mm. Pendarahan mikro tidak boleh dipandang remeh, kerana ia sering membawa kepada iskemia atau pendarahan intracerebral, serta penampilan penyakit Binswanger atau penyakit Alzheimer.

Interaksi aspirin

Telah terbukti bahawa aspirin dapat berinteraksi dengan ubat lain.

Sebagai contoh, acetazolamide dan ammonium klorida boleh meningkatkan kesan toksik salisilat, dan alkohol meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal.

Aspirin menghalang koneksi ubat-ubatan tertentu dengan protein darah, termasuk: tolbutamide antidiabetes dan chlorpropamide, immunosuppressants methotrexate, phenytoin, probenecid dan valproic acid, dan semua ubat anti-radang bukan steroid.

Aspirin juga boleh menyekat penyerapan vitamin C.

Overdosis aspirin - apa yang perlu dilakukan

Overdosis aspirin boleh menjadi akut atau kronik.

Keracunan akut berlaku apabila satu dos aspirin diambil, keracunan kronik berlaku apabila aspirin diambil dalam dos yang tinggi untuk masa yang lama.

Kematian dalam overdosis akut adalah 2%, manakala dos berlebihan kronik membawa kepada kematian dalam 25% kes.

Antara kemungkinan antidot untuk overdosis dengan aspirin perlu dipanggil:

  • karbon diaktifkan
  • dextrose intravena
  • titisan saline
  • natrium bikarbonat
  • dialisis