Utama / Batuk

Zyrtec - arahan rasmi * untuk digunakan

ARAHAN
(maklumat untuk pakar)
pada penggunaan perubatan dadah

Nombor pendaftaran:
Tablet bersalut: P No. 014186/01;
Turun untuk penerimaan di dalam: P nombor 011930/01

Nama dagang: Zyrtec ®

Nama tanpa nama antarabangsa: Cetirizine

Nama kimia: 2- (4- (p-chloro-alpha-phenylbenzyl) -1-piperazin-yl) etoksi) asid asetik (dalam bentuk dihydrochloride)

Bentuk dos: Tablet, bersalut; Turun untuk pentadbiran lisan

Komposisi

Tablet: bahan aktif - cetirizine dihydrochloride 10 mg. Pengeluar: selulosa mikrokristalin, laktosa, silikon dioksida koloid, magnesium stearat, hipromelosa, titanium dioksida, makrogol (polietilena glikol) -400.

Turun untuk pentadbiran oral: bahan aktif: cetirizine dihydrochloride 10 mg / ml. Pengecualian: gliserol, propilena glikol, natrium sakkarinat, metil parabenzene, propyl parabenzene, natrium asetat, asid asetik glasial, air yang disucikan.

Tablet bujur putih bersalut. Setiap tablet dibahagikan dengan label dan dilabelkan pada satu sisi dengan Y / Y.

Turun untuk pentadbiran lisan: Cecair tanpa cecair yang tidak berwarna dengan bau asid asetik.

Kumpulan farmakoterapi: agen anti-gergasi (H1-penghalang reseptor histamin).

Kod ATC: R06AE07

Antagonis histamin, metabolit hydroxyzine, blok H1-reseptor histamin. Mencegah perkembangan dan memudahkan perjalanan reaksi alergi, mempunyai tindakan antiprurit dan anti-eksudatif. Ia memberi kesan kepada tahap "awal" yang bergantung kepada reaksi alergi, menghadkan pembebasan perantara keradangan pada tahap "lewat" reaksi alergi, mengurangkan penghijrahan eosinofil, neutrofil dan basofil, menstabilkan sel-sel mast selaput. Ia mengurangkan kebolehtelapan kapilari, menghalang perkembangan edema tisu, mengurangkan kekejangan otot licin. Menghapuskan tindak balas kulit kepada pengenalan histamin, alergen khusus, serta penyejukan (dengan urtikaria sejuk). Mengurangkan bronkokonstriksi akibat histamin dalam asma bronkial paru-paru. Secara praktikal tiada tindakan antikolinergik dan antiserotonin. Dalam dos terapeutik, hampir tiada kesan sedatif. Permulaan kesan selepas dos tunggal 10 mg cetirizine - 20 minit (dalam 50% pesakit) dan selepas 60 minit (dalam 95% pesakit), berlangsung lebih dari 24 jam. Melawan latar belakang rawatan, toleransi terhadap kesan antihistamin cetirizine tidak berkembang. Selepas pemberhentian rawatan, kesannya bertahan sehingga 3 hari.

Farmakokinetik. Cepat diserap apabila diambil secara lisan. Kepekatan maksimum serum dicapai 1 jam selepas pentadbiran lisan. Makanan tidak menjejaskan kesempurnaan penyerapan, tetapi memanjangkan proses penyerapan sebanyak 1 jam. 93% cetirizine terikat kepada protein. Parameter farmakokinetik cetirizine mempunyai hubungan linear. Volum pengedaran - 0.5 l / kg. Dalam kuantiti yang kecil, ia dimetabolisme dalam hati oleh O-dealking dengan pembentukan metabolit yang tidak aktif secara farmakologi (tidak seperti yang lain H1-histaminoreceptor dimetabolismakan di hati dengan penyertaan sistem cytochrome P450). Tidak terkumpul. 2/3 daripada ubat ini dikeluarkan tidak berubah oleh buah pinggang dan kira-kira 10% - dengan massa fecal. Pelepasan sistem - 53 ml / min. Separuh hayat ialah 7-10 jam, pada kanak-kanak berumur 6-12 tahun - 6 jam, pada kanak-kanak berumur 2-6 tahun - 5 jam, 6 bulan hingga 2 tahun - 3.1 jam. Dalam pesakit tua, separuh hayat meningkat sebanyak 50%, pelepasan sistemik - sebanyak 40%. Secara praktikal tidak dikeluarkan semasa hemodialisis. Ia menembusi susu ibu.

Petunjuk

Bagi orang dewasa dan kanak-kanak berumur 6 bulan ke atas: rawatan simptom rhinitis sepanjang tahun dan musiman sepanjang musim dan konjungtivitis alahan, seperti gatal-gatal, bersin, rhinorrhea, sobekan, hyperemia konjungtiva; demam hay (pollinosis); urtikaria, termasuk urtikaria idiopatik kronik, angioedema; dan dermatosis alahan lain, termasuk dermatitis atopik, disertai dengan gatal-gatal dan ruam.

Contraindications

Hypersensitivity kepada mana-mana komponen dadah atau hydroxyzine. Kehamilan, laktasi. Kanak-kanak berumur sehingga 6 bulan.

Dengan berhati-hati

Gagal buah pinggang kronik (keparahan sederhana dan parah), usia lanjut (mungkin mengurangkan penapisan glomerular).

Dos dan pentadbiran

Dewasa dan kanak-kanak berumur 6 tahun ke atas: dos harian - 10 mg (1 tablet atau 20 tetes). Orang dewasa - 10 mg sekali sehari; kanak-kanak 5 mg 2 kali sehari atau 10 mg sekali. Kadangkala dos awal 5 mg mungkin mencukupi untuk mencapai kesan terapeutik.

Pesakit dengan dos kekurangan buah pinggang dikurangkan bergantung kepada pelepasan kreatinin: dengan pelepasan kreatinin 30-49 ml / min - 5 mg 1 kali sehari; pada 10-29 ml / min - 5 mg setiap hari.

Kesan sampingan

Mengantuk, sakit kepala, mulut kering; jarang - sakit kepala, pening, migrain, cirit birit, tindak balas alahan: angioedema, gatal-gatal, ruam, urtikaria.

Berlebihan

Apabila mengambil ubat sekali dalam dos melebihi 50 mg, gejala berikut boleh dilihat: rasa mengantuk, kebimbangan dan kerengsaan, pengekalan kencing, mulut kering, sembelit, mydriasis, takikardia. Sekiranya gejala berlebihan berlaku, ubat perlu dihentikan, perlu membersihkan perut, mengambil arang aktif, segera dapatkan nasihat doktor.

Interaksi dengan ubat lain

Tiada interaksi farmakokinetik yang jelas dan kesan klinikal dengan pelantikan bersama dengan pseudoephedrine, cimetidine, ketoconazole, eritromisin, azithromycin, diazepam, glipizide. Dengan temujanji bersama dengan theophylline pada dos 400 mg 1 kali sehari, pengurangan kreatinin berkurangan sebanyak 16%. Apabila digabungkan dengan makrolida dan ketoconazole, tiada perubahan diperhatikan pada ECG.

Apabila digunakan dalam dos terapeutik, tiada data diperolehi dalam interaksi dengan alkohol (dengan kepekatan alkohol dalam darah 0.5 g / l). Walau bagaimanapun, adalah lebih baik untuk menahan diri daripada alkohol semasa rawatan dengan cetirizine.

Apabila secara objektif mengkuantifikasi keupayaan memandu kereta dan bekerja dengan mekanisme, tiada kesan yang tidak diingini dapat dikesan dengan pasti apabila menetapkan dos yang disyorkan sebanyak 10 mg, bagaimanapun, berhati-hati adalah disyorkan.

Borang pelepasan

Tablet bersalut dalam lepuh 7, atau 10 tablet dibungkus dalam satu lepuh bersama-sama dengan arahan untuk digunakan dalam kotak kadbod.

Turun untuk pentadbiran lisan: 10 ml atau 20 ml penyelesaian dalam botol kaca gelap (jenis 3), dimeterai dengan penutup plastik, dilengkapi dengan sistem perlindungan terhadap kanak-kanak. Botol dilengkapi dengan topi dropper yang diperbuat daripada polietilena ketumpatan rendah putih. Botol bersama dengan arahan permohonan diletakkan dalam pek kadbod.

Syarat penyimpanan

Tablet bersalut: di tempat yang kering pada suhu di bawah 25 ° C

Turun untuk pentadbiran lisan: pada suhu tidak lebih tinggi daripada 25 ° C.

Jauhkan daripada kanak-kanak.

Hidup rak

Tablet bersalut: 5 tahun.

Turun untuk pentadbiran lisan: 5 tahun.

Jangan ambil selepas tarikh tamat tempoh.

Terma jualan farmasi

Pengeluar

Tablet, bersalut: "YUSB Farshim SA",

Kawasan Perindustrian Planchey, Chemin de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Switzerland.

Turun untuk pentadbiran lisan: "YUSB Pharma S.p.A.",

Via Praglia 15, I-10044 Pianezza (Turin) - Itali.

Perwakilan di Persekutuan Rusia / Pertubuhan tuntutan

Tablet Zyrtec: arahan untuk digunakan

Tablet Zyrtec tergolong dalam kumpulan farmakologi antihistamin ubat. Mereka digunakan untuk terapi patogenetik (rawatan yang bertujuan untuk mekanisme perkembangan proses patologi) tindak balas alahan.

Borang dan komposisi pelepasan

Tablet Zirtek mempunyai bentuk bujur, permukaan biconvex, di tengah-tengah dengan satu pihak memisahkan risiko pemisahan. Tablet ditutup dengan filem bersalut berasaskan. Bahan aktif utama ubat adalah cetirizine, kandungannya dalam 1 tablet adalah 10 mg. Ia juga mengandungi sebatian tambahan, yang termasuk:

  • Silika koloid anhidrat.
  • Selulosa mikrokristalin.
  • Lactose monohydrate.
  • Magnesium stearate.
  • Macrogol 4000.
  • Hypromellose.
  • Titanium dioksida.

Tablet Zirtek dibungkus dalam lepuh 7 dan 10 keping. Pek karton mengandungi 1 atau 2 lepuh dan arahan untuk penggunaan dadah.

Tindakan farmakologi

Bahan aktif tablet Zyrtec cetirizine tergolong dalam kumpulan sebatian - antihistamin. Ia menyekat N tertentu1-reseptor sel yang bertindak balas terhadap kesan sebatian pengantara reaksi alergi, khususnya histamin. Oleh itu, dengan peningkatan tahap histamin dalam badan akibat perkembangan reaksi alergi, cetirizine mempunyai kesan farmakologi antihistamin, yang terdiri daripada kesan terapeutik berikut:

  • Mengurangkan keparahan gatal yang disebabkan oleh kerengsaan langsung endings sensitif dengan histamin.
  • Pengurangan edema tisu lembut - menyekat reseptor histamin, mengurangkan kebolehtelapan dinding vaskular dan pelepasan plasma ke dalam bahan antara sel.
  • Pengurangan kekejangan otot licin organ kosong adalah peningkatan ketara dalam nada serat otot yang disebabkan oleh histamine.
  • Pengurangan ruam kulit yang disebabkan oleh reaksi keradangan tertentu yang berkembang akibat penghijrahan sel-sel sistem imun (neutrophils, eosinophils).

Cetirizine juga menstabilkan sel membran sitoplasmik sel mast (sel-sel imun tisu yang mensintesis histamin semasa perkembangan reaksi alergi), dengan itu mengurangkan tahap histamin dan mediator lain reaksi alergi keradangan. Bahan aktif tablet Zyrtec tidak menyebabkan kesan sedatif (sedatif) dan hipnosis.

Selepas mengambil pil Zyrtec di dalamnya, cetirizine dengan cepat dan sepenuhnya diserap dari saluran penghadaman atas ke dalam darah. Ia diagihkan secara sama rata dalam tisu badan, diikuti oleh metabolisasi dalam sel-sel badan kepada produk-produk pembusukan yang tidak aktif. Mereka kebanyakannya dikumuhkan dalam air kencing oleh buah pinggang. Separuh hayat (penghapusan separuh seluruh dos ubat) adalah kira-kira 10 jam.

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk utama untuk mengambil tablet Zyrtec adalah perkembangan pelbagai bentuk alergi klinikal, yang termasuk:

  • Rhinitis alergi adalah keradangan membran mukus rongga hidung, yang bersifat musiman (sering dicetuskan oleh debunga semasa tempoh berbunga aktif).
  • Konjungtivitis alahan adalah tindak balas keradangan mata konjunktiva.
  • Demam hay (pollinosis) adalah tindak balas alah yang sistemik terhadap tumbuhan serbuk.
  • Urtikaria - ruam sifat pada latar belakang bengkak kulit yang kecil, yang kelihatan seperti jelatang yang menyengat.
  • Dermatosis alahan, termasuk dermatitis atopik, adalah tindak balas tempatan, disertai dengan perkembangan ruam kulit dan gatal-gatal.

Tablet Zirtek juga boleh digunakan sebagai sebahagian daripada rawatan kompleks reaksi alahan yang teruk (bronkitis atopik, angioedema, angioedema).

Contraindications

Kontraindikasi mutlak untuk mengambil tablet Zyrtec adalah keadaan patologi dan fisiologi badan:

  • Bukan intoleransi individu untuk cetirizine atau mana-mana ubat pengedaran dadah.
  • Kegagalan buah pinggang yang teruk.
  • Kehamilan pada mana-mana tempoh kursus.
  • Tempoh laktasi (menyusu).
  • Kanak-kanak berumur sehingga 6 tahun.
  • Intoleransi laktosa (kekurangan laktase, malabsorpsi glukosa-galaktosa), disertai oleh belahan kekurangan atau penyerapan karbohidrat dalam saluran gastrointestinal.

Dengan berhati-hati, tablet Zyrtec digunakan dalam kes-kes kegagalan buah pinggang yang sederhana, pada usia tua, pada pesakit dengan epilepsi bersamaan (kerosakan kepada sistem saraf pusat, yang disertai oleh rawan berkala). Sebelum memulakan ubat adalah penting untuk memastikan tiada kontraindikasi terhadap penggunaannya.

Dos dan pentadbiran

Tablet Zirtek diambil di dalam. Mereka diambil keseluruhan, tidak dikunyah dan dibasuh dengan jumlah air yang mencukupi untuk laluan yang lebih baik melalui esofagus. Dos awal ubat adalah 5 mg (1/2 tablet). Di masa depan, jika perlu, ia boleh ditingkatkan hingga 10 mg (1 tablet). Mod penerimaan - 1 kali sehari. Kursus rawatan adalah individu, ditentukan oleh kehilangan gejala klinikal reaksi alergi.

Kesan sampingan

Tablet Zirtek mungkin disertai dengan perkembangan reaksi yang tidak diingini daripada pelbagai organ dan sistem, yang termasuk:

  • Sistem pencernaan - mulut kering, loya, cirit-birit (cirit-birit) dan sakit di perut boleh kurang biasa.
  • Sistem kardiovaskular - takikardi (peningkatan dalam penguncupan jantung ke atas norma).
  • Sistem saraf - sakit kepala, pening, keletihan, mengantuk, kurang berkemungkinan untuk membangunkan paresthesia (kehilangan sensitiviti kulit), hilang kesedaran dalam bentuk pengsan, gegaran tangan (gegaran), tisu saraf pelbagai penyetempatan, sering menjejaskan otot muka.
  • Aktiviti saraf yang lebih tinggi - rangsangan, jarang berlaku tingkah laku yang agresif, penglihatan dan penurunan mood (depresi), pemikiran bunuh diri, halusinasi dan gangguan tidur.
  • Organ-organ rasa - kekejangan tempat tinggal, persepsi visual yang kabur terhadap objek, vertigo (aktiviti fungsi telinga yang terputus dengan telinga dengan perkembangan vertigo ketara).
  • Kulit dan tisu subkutaneus - rupa ruam, kurang berkembangnya urtikaria atau angioedema.
  • Reaksi alahan - perkembangan kejutan anafilaksis sangat jarang berlaku (tindak balas alahan sistemik yang teruk dengan penurunan tekanan darah dan kegagalan organ banyak).
  • Petunjuk makmal - peningkatan aktiviti dalam darah enzim transaminase hepatik (ALT, AST).
  • Perubahan umum - jarang peningkatan selera makan dan berat badan, penyakit umum (asthenia).

Bergantung pada jenis dan keterukan kesan sampingan, dos ubat dikurangkan atau dibatalkan.

Arahan khas

Sebelum anda mula mengambil tablet Zyrtek, adalah penting untuk membaca dengan teliti arahan untuk ubat dan perhatikan arahan khusus seperti berikut:

  • Cetirizine menyumbang kepada pengekalan kencing di beberapa penyakit yang berkaitan - hiperplasia prostatic benign (adenoma), kecederaan saraf tulang belakang yang mempengaruhi aktiviti fungsi organ panggul.
  • Pengambilan alkohol semasa penggunaan ubat dikecualikan, memandangkan tablet Zyrtec meningkatkan aktivitinya terhadap struktur sistem saraf pusat.
  • Ubat tidak mempunyai kesan langsung ke atas aktiviti saraf yang lebih tinggi, bagaimanapun, disebabkan risiko berpotensi untuk merangsang kesan sedatif, perlu berhati-hati daripada aktiviti yang memerlukan peningkatan kepekatan perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotorik.

Farmasi membebaskan tablet Zyrtec tanpa preskripsi. Kemunculan soalan atau keraguan mengenai kemasukan mereka adalah asas untuk berunding dengan doktor.

Berlebihan

Sekiranya terdapat lebih banyak dos terapi yang disyorkan oleh tablet Zyrtec (dos tunggal lebih daripada 50 mg), gejala-gejala overdosis berkembang, termasuk kekeliruan, mydriasis (murid dilebar), pening kepala, sakit kepala, gegaran tangan, pengekalan kencing, kelemahan umum, gatal-gatal pada kulit. Rawatan terdiri daripada mencuci perut, usus, mengambil sorben usus (diaktifkan karbon). Terapi gejala dan sokongan juga digunakan. Tidak ada penawar spesifik hari ini, hemodialisis (pembersihan darah) tidak mengurangkan tahap cetirizine dalam darah.

Analogi tablet Zyrtec

Komposisi dan kesan terapeutik yang serupa dengan tablet Zirtek adalah ubat Zetrinal, Zodak, Letizen, Cetirizine.

Terma dan syarat penyimpanan

Hayat rak tablet Zyrtec adalah 5 tahun dari tarikh pembuatannya. Ubat harus disimpan di tempat kering tidak dapat diakses oleh anak-anak pada suhu udara tidak lebih tinggi dari + 30 ° C.

Harga purata

Kos purata tablet Zyrtec (10 mg, 7 tablet) di farmasi Moscow berbeza dari 197-208 rubel.

Tablet Zyrtec: bagaimana untuk mengambil kanak-kanak

Hello dear pembaca. Dalam artikel hari ini, kita membincangkan ubat antihistamin Zyrtec dalam pil, dengan jelas menunjukkan dirinya dalam menghilangkan hampir semua gejala yang mungkin disebabkan oleh alahan pada kanak-kanak.

Dalam dos apa ubat itu digunakan, berapa cepat ia bertindak pada badan kanak-kanak, dari umur Zyrtec boleh digunakan dalam bentuk tablet untuk kanak-kanak.

Pil ubat Zyrtec untuk alergi zaman kanak-kanak

Apabila mendiagnosis alahan pada kanak-kanak, sangat penting bagi ibu bapa mengetahui tentang ubat-ubatan penting yang diperlukan untuk menghapuskan reaksi alahan.

Salah satu ubat paling berkesan yang sering diresepkan oleh alergis ialah Zyrtec (pil dan titisan). Baca lebih lanjut mengenai titisan dalam artikel.

Doktor percaya bahawa apabila tindak balas alergi baru dimulakan, pil Zyrtec boleh diberikan kepada anak di rumah (sekali, sebagai kecemasan), dan kemudian anda mesti segera membawa kanak-kanak itu ke doktor.

Ubat Zyrtec membantu menghilangkan pelbagai manifestasi alahan pada kanak-kanak. Pengilang mengeluarkan dadah dalam pelbagai bentuk: dalam tablet, serta dalam penyelesaian.

Hari ini kita akan bercakap mengenai tablet Zyrtec. Walau bagaimanapun, ibu bapa perlu ingat: bagaimana memberi anak Zyrtek dalam setiap kes, doktor akan memberitahu, dan bukan hanya arahan penggunaan dadah.

Doktor, menetapkan dos dan menentukan tempoh pil, akan mengambil kira semua ciri-ciri individu semasa penyakit dalam kanak-kanak.

Bahan cyteresin, yang merupakan sebahagian daripada Zyrtek, dibezakan bukan sahaja oleh prestasi anti-gergasi, tetapi juga menghapuskan tindak balas keradangan yang disebabkan oleh alahan.

Tujuan utama tablet Zyrtec, seperti semua antihistamin, menghalang histamin, pelepasan yang berlaku di dalam tubuh kanak-kanak semasa proses alergi.

Tablet Zirtek memulakan tindakannya secara literal 20 minit selepas pentadbiran dan sah selama sehari, jadi anda boleh mengambilnya sekali sehari, yang sangat mudah.

Apabila kursus terapeutik, tempoh yang ditentukan oleh doktor, berakhir, ubat terus "bekerja" selama tiga hari lagi.

Zyrtec sangat baik juga kerana ia tidak ketagihan. Kanak-kanak selepas mengambil pil hampir tidak mengantuk, iaitu, kanak-kanak boleh menjalani gaya hidup aktif yang biasa pada siang hari.

Maklumat asas tentang mengambil tablet ubat Zyrtec

Tablet Zyrtec ditetapkan oleh alergis sebagai sebahagian daripada terapi gabungan yang direka untuk menyelamatkan kanak-kanak daripada proses alergi. Tablet Zyrtec melepaskan semua gejala penyakit.

Jika alergis yang ditetapkan tablet Zyrtec kepada kanak-kanak, arahan untuk digunakan untuk kanak-kanak akan mengandungi maklumat ibu bapa perlu mengambil ubat. Maklumat ini sangat penting untuk ibu bapa.

Tablet Zyrtec ditetapkan untuk alahan, yang ditunjukkan oleh reaksi kulit (dari ruam kecil ke urtikaria, dermatitis atopik, bengkak kulit - walaupun untuk edema Quincke), rinitis alergi dan konjunktivitis alah.

Adalah sangat penting bagi ibu bapa untuk mengetahui bahawa Zirtek dikontraindikasikan untuk beberapa kanak-kanak alahan.

Ini berlaku dalam kes di mana kanak-kanak mengalami intoleransi terhadap mana-mana komponen yang merupakan sebahagian daripada ubat. Lazimnya, pakar mengambil kira masa ini, mengambil dadah.

Zyrtec merujuk secara umum kepada ubat-ubatan yang selamat untuk alergi zaman kanak-kanak. Jika tiba-tiba ada tindak balas yang buruk, yang berlaku sangat jarang, anda perlu segera melaporkannya kepada doktor, yang akan menggantikan Zyrtec dengan analog, dan tindak balas negatif akan hilang dengan cepat.

Reaksi buruk mungkin termasuk:

  • Bengkak, gatal-gatal yang teruk pada kulit, kemerahannya.
  • Meningkatkan rasa mengantuk dan keletihan kanak-kanak.
  • Gangguan dalam saluran pencernaan (ini mungkin cirit-birit atau, sebaliknya, sembelit).
  • Mulut kering.

Adalah sangat penting untuk tegas mengikuti cadangan doktor mengenai dos dan tempoh terapi. Sekiranya pakar berpendapat Zyrtec antihistamin adalah terbaik untuk merawat alahan, doktor akan memberitahu ibu bapa secara terperinci bagaimana untuk mengambil ubat berkesan untuk kanak-kanak.

Dalam tablet antihistamin Zyrtec dilantik jika kanak-kanak berusia enam tahun. Bagi kanak-kanak sehingga usia enam tahun, penyelesaian ubat ditetapkan, dan bayi diberikan dalam titisan.

Sebelum menggunakan arahan Zyrtek dadah tentang tablet untuk kanak-kanak perlu dikaji dengan teliti oleh ibu bapa. Dos tablet Zyrtec untuk kanak-kanak berumur enam tahun sehari adalah 5 miligram.

Ini biasanya satu tablet dan disyorkan untuk diambil sebelum makan. Doktor mungkin menasihati memberi anak setengah jumlah ubat harian terlebih dahulu, jika alahan mula dirawat dengan segera, iaitu tanda-tanda penyakit tidak dinyatakan dalam cara yang paling kuat.

Terdapat banyak kes di mana separuh dos ubat telah berjaya menghapuskan manifestasi proses alergi.

Zyrtec atau Zodak?

Ibu bapa yang anaknya mengalami alergi biasanya dikenali dengan pelbagai antihistamin untuk melegakan manifestasi alahan. Sejak Zodak ubat

Juga sangat popular dalam memerangi alergi zaman kanak-kanak, sangat sering ibu bapa bertanya kepada diri sendiri: Zirtek atau Zodak: apa yang lebih baik untuk kanak-kanak?

Kedua-dua ubat telah mengesyorkan diri mereka sendiri, dan bahan aktif utama yang secara aktif melawan manifestasi alahan adalah sama, tetapi beberapa bahan lain dalam komposisi ubat-ubatan ini berbeza.

Kedua-duanya adalah antihistamin generasi kedua. Doktor percaya Zodak analog Zirtek.

Ibu bapa harus ingat bahawa menetapkan ubat adalah dalam kecekapan doktor, dan jika seorang pakar memilih Zyrtek untuk anak anda, itu bermakna dia yakin bahawa ubat ini akan bertindak lebih berjaya dan dapat membantu dengan cepat menangani gejala alergi.

Ibu bapa tidak boleh memilih ubat antihistamin untuk rawatan mereka sendiri, rawatan diri tidak boleh diterima, kerana ia adalah penuh dengan perkembangan alahan pada anak kepada bentuk yang serius.

Di samping itu, apabila menggunakan ubat Zyrtec, ia sangat perlu menggunakan dos ubat, kerana melebihi dos boleh memberi syarat yang teruk pada kanak-kanak. Sekiranya ini berlaku, anda perlu menghubungi ambulans.

Zyrtec Arahan untuk digunakan. Turun, tablet untuk kanak-kanak, orang dewasa. Harga, analog

Zyrtec adalah ubat anti-alergi moden. Ia boleh dijual, tetapi anda perlu memberikan ubat kepada kanak-kanak selepas membaca arahan dan bersetuju dengan pakar pediatrik. Alat ini boleh didapati dalam 2 jenis untuk kemudahan penggunaan.

Bentuk pelepasan dan komposisi ubat

Zyrtec dihasilkan dalam 2 bentuk dos untuk kegunaan lisan:

  • titisan telus yang mempunyai bau ciri asid asetik. Alat ini diletakkan dalam botol gelas coklat dengan jumlah 10 dan 20 ml. Untuk kemudahan pengiraan dos, pipet penipisan khusus dilampirkan;
  • tablet putih bentuk bujur, cembung di mana dos elemen aktif dan ukiran syarikat digunakan. Dadah dibungkus dalam piring 7 atau 10 pcs. Pek karton mengandungi 7.10 atau 20 tablet.

Komponen tablet (1 pc.) Dan titis (1 ml):

Turun

Pil

Komposisi ini memastikan keberkesanan ubat dalam penghapusan reaksi alergi.

Sifat farmakologi

Ubat ini ditetapkan untuk menghapuskan gejala alergi.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Zyrtec (arahan penggunaan mengandungi maklumat mengenai kesan ubat pada badan) digunakan untuk menghapuskan gejala tindak balas alergi dan untuk mencegahnya. Kesan kompleks ubat ini didasarkan pada komponen aktif dan komponen tambahan.

Tindak balas alergi berkembang akibat pengambilan mikropartikel asing (saluran pernafasan, esofagus, kulit). Sebagai tindak balas, histamine dibebaskan dari keadaan tertutup, dan reseptor meningkatkan pengeluarannya. Kemudian dia menghantar isyarat kepada sistem imun tentang apa-apa kerosakan dalam badan.

Jumlah histamin yang berlebihan dalam tisu disertai dengan tindak balas yang berbeza (bengkak, lacrimation, batuk). Cetirizine, yang merupakan sebahagian daripada Zyrtec, menyekat tindakan reseptor, dan juga menghadkan pembebasan histamin dari keadaan yang tenang dan menghalang gerakannya di seluruh badan. Akibatnya, gejala tindak balas alahan dikurangkan.

Bersama-sama dengan elemen tambahan, cetirizine bertindak pada kapilari dan tisu otot, mengurangkan perkembangan keradangan, bengkak dan gatal-gatal. Dengan kehadiran asma, komponen Zyrtek meredakan kekejangan dalam sistem bronchopulmonary.

Kesan gabungan ubat menyumbang kepada penyingkiran gejala alahan secara cepat:

  • gatal-gatal dan ruam pada kulit;
  • bengkak (tisu lembut dan organ dalaman);
  • kejang otot;
  • batuk refleks;
  • melepaskan lendir dari rongga hidung;
  • berkaburan besar, kemerahan mata, konjungtivitis.

Kesan terapeutik diperhatikan 20 minit selepas penggunaan ubat dan berterusan sepanjang hari. Apabila mengambil kursus Zyrtec bertindak sehingga 72 jam selepas dos terakhir dadah. Komponen diserap dalam saluran pencernaan, yang mana seterusnya menembusi plasma darah. Deduced dari badan dari 3 hingga 10 jam (bergantung kepada umur, fungsi saluran pencernaan dan sistem kencing).

Zyrtec tidak menyebabkan perkembangan ketagihan, walaupun dengan penggunaan yang berpanjangan. Ubat ini boleh digunakan untuk mencegah perkembangan gejala alahan. Kadar penyerapan dan keberkesanan ubat tidak bergantung kepada bentuk pelepasan.

Petunjuk untuk digunakan

Alat ini ditetapkan untuk menghapuskan gejala yang disebabkan oleh tindak balas alergi:

  • rembesan lendir yang berlimpah dari rongga hidung;
  • bersin;
  • meningkat air mata, kemerahan mata atau konjunktivitis;
  • kering, menyalak, batuk refleks;
  • kekurangan udara yang disebabkan oleh kekejangan dalam sistem bronchopulmonary;
  • ruam kulit dengan atau tanpa gatal;
  • peningkatan bengkak tisu lembut;
  • untuk mengurangkan bengkak yang kuat dari gigitan oleh serangga;
  • untuk mencegah perkembangan alahan dalam vaksinasi kanak-kanak;
  • untuk melegakan keradangan dan gatal-gatal semasa rawatan cacar air. Digunakan dalam terapi kompleks.

Apabila suhu sukar ditewaskan (di atas 39 darjah), Zirtek disyorkan diberikan bersama-sama dengan agen antipiretik untuk mengurangkan pembengkakan organ-organ dalaman dan dengan cepat menurunkan indeks suhu.

Contraindications

Zyrtec (arahan penggunaan mengandungi senarai larangan untuk menerima dana) boleh menyebabkan perkembangan komplikasi jika kontraindikasi diabaikan:

  • tidak bertoleransi terhadap unsur-unsur yang termasuk dalam penyediaan;
  • pemburukan patologi sistem buah pinggang dan hati;
  • titisan tidak boleh dilantik sehingga 6 bulan, tablet sehingga 6 tahun;
  • tempoh kelahiran dan menyusu. Ejen boleh melepasi plasenta ke janin, serta ke dalam susu ibu. Kesan negatif pada janin dan anak semasa makan tidak dipelajari.

Zyrtec dilantik di bawah pengawasan pakar yang menghadiri kehadiran epilepsi dan kekejangan otot yang lain. Dan juga dengan berhati-hati harus diambil oleh orang lebih dari 65 tahun.

Arahan untuk digunakan, dos ubat Zyrtec dalam bentuk pembebasan yang berbeza

Adalah disyorkan untuk menggunakan Zyrtec dalam rawatan selepas berunding dengan doktor, terutamanya untuk menghapuskan tindak balas alergi pada zaman kanak-kanak atau tua, serta kehadiran keabnormalan buah pinggang atau hati. Dalam kes lain, anda boleh menggunakan ubat mengikut arahan yang dilampirkan.

Cadangan umum untuk penggunaan titisan dan tablet:

  • untuk kemudahan mengira dos yang dikehendaki dan mengambil ubat, kanak-kanak dari 6 bulan hingga 6 tahun, memberi ubat dalam bentuk cecair dalam bentuk titisan;
  • penyerapan dadah berlaku di saluran pencernaan (bahagian utama), oleh itu, alat ini disyorkan untuk digunakan sebelum makan selama 1-1.5 jam atau selepas 2-3 jam. Jika data pecah antara makanan dan ubat tidak boleh dilakukan, Zyrtec berkuat kuasa 40-60 minit selepas memakan (pada perut kosong selepas 20 minit);
  • Adalah disyorkan untuk bayi untuk menambah titisan kepada susu ibu yang dinyatakan atau campuran (5 ml cukup). Berikan penyelesaian dengan titisan sebelum memberi makan. Dalam kes ini, ubat diserap sepenuhnya. Jika ubat diberikan selepas makan kanak-kanak, ia mungkin akan meludah atau meludahkan larutan dengan titisan;
  • sebelum kanak-kanak mencapai umur 2 tahun, dos harian mesti dibahagikan kepada 2 dos, untuk mengurangkan kemungkinan komplikasi;
  • adalah perlu untuk mengekalkan selang masa dengan ketat antara kaedah rawatan, untuk mengekalkan kepekatan agen dalam badan;
  • dos agen tidak berubah bergantung kepada jenis gejala alahan (kemerahan, bersin atau gatal-gatal), hanya berubah pada keterukan kursus;
  • Untuk pengenceran titisan (disebabkan oleh rasa asetik tertentu), disyorkan untuk menggunakan air tulen. Dia dibasuh dengan pil;
  • tablet tidak boleh dikunyah, dengan kesukaran menelan ia boleh dibahagikan dengan risiko kepada 2 bahagian yang sama;
  • Pelepasan utama histamin berlaku pada waktu petang, jadi dianjurkan untuk menggunakan Zyrtec dalam selang 10 hingga 11 malam, dengan satu dos;
  • Zyrtec boleh digunakan sekali sahaja, sehingga penghapusan gejala alahan atau kursus, dari 7 hingga 28 hari. Ulangi rawatan adalah mungkin selepas istirahat 14-21 hari. Terapi jangka panjang disyorkan untuk dilaksanakan mengikut pelantikan pakar dengan pemilihan dos dan tempoh kursus.

Kanak-kanak pada permulaan terapi diberi dos minima. Jika tidak ada kesan sampingan, maka pada hari ke-3 ia dibenarkan memberikan dos harian penuh.

Untuk kanak-kanak

Titik dibenarkan untuk digunakan dari 6 bulan, tetapi sehingga kanak-kanak mencapai usia ubat harus dijalankan di bawah pengawasan seorang ahli pediatrik. Dengan adanya keabnormalan dalam fungsi hati atau buah pinggang, pakar memilih satu dos individu.

Penerimaan Zirtek mengikut umur dan jenis ubat:

Zyrtec ® (Zyrtec ®)

Bahan aktif:

Kandungannya

Kumpulan farmakologi

Klasifikasi nosologi (ICD-10)

Imej 3D

Komposisi

Huraian borang dos

Tablet: bujur putih, bersalut filem, dengan permukaan biconvex, lukisan sebelah dan ukiran "Y" di kedua-dua belah risiko.

Turun: cecair tidak jelas dan tidak berwarna dengan bau asid asetik.

Tindakan farmakologi

Farmakodinamik

Cetirizine - bahan aktif Zyrtec ® - adalah metabolit hidroksizin, tergolong dalam kumpulan antagonis histamin yang kompetitif dan blok H1-reseptor histamin.

Cetirizine menghalang perkembangan dan memudahkan perjalanan reaksi alergi, mempunyai tindakan antiprurit dan anti-eksudatif. Cetirizine menjejaskan peringkat reaksi alergi yang bergantung kepada histamin, membatasi pembebasan mediator radang pada peringkat akhir reaksi alergik, dan juga mengurangkan penghijrahan eosinofil, neutrofil dan basofil, menstabilkan sel-sel lemak membran. Mengurangkan ketelapan kapilari, menghalang perkembangan edema tisu, melegakan kekejangan otot licin. Menghapuskan tindak balas kulit kepada pengenalan histamin, alergen khusus, serta penyejukan (dengan urtikaria sejuk). Mengurangkan bronkokonstriksi akibat histamin dalam asma bronkial paru-paru.

Cetirizine tidak mempunyai kesan antikolinergik dan antiserotonin. Dalam dos terapeutik, ubat hampir tidak menyebabkan kesan sedatif. Setelah menerima cetirizine dalam dos tunggal 10 mg, tindakannya berkembang selepas 20 minit (50% daripada pesakit), selepas 60 minit (95% pesakit) dan berlangsung lebih dari 24 jam. Terhadap latar belakang rawatan, cetirizine tidak menghasilkan toleransi antihistamin. Selepas pemberhentian terapi, kesan berlangsung sehingga 3 hari.

Farmakokinetik

Parameter farmakokinetik cetirizine berbeza secara linear.

Suction Selepas pengambilan, dadah cepat dan sepenuhnya diserap dari saluran gastrousus. Makan tidak menjejaskan kesempurnaan penyerapan, walaupun kadarnya berkurang. Pada orang dewasa selepas satu dos ubat dalam dos terapeutik Cmaks dalam plasma darah adalah 300 ng / ml dan dicapai dalam (1 ± 0.5) jam.

Pengedaran Cetirizine adalah (93 ± 0.3)% terikat kepada protein plasma. Vd membuat 0,5 l / kg. Apabila mengambil ubat dalam dos 10 mg selama 10 hari, cetirizine tidak merangkumi.

Metabolisme. Dalam kuantiti yang kecil, ia dimetabolisme dalam tubuh oleh O-dealkylation (tidak seperti antagonis H lain1-reseptor histamin yang dimetabolismakan dalam hati oleh sista sitokrom) dengan pembentukan metabolit yang tidak aktif secara farmakologi.

Derivasi. Pada orang dewasa T1/2 kira-kira 10 jam; pada kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun - 6 jam, dari 2 hingga 6 tahun - 5 jam, dari 6 bulan hingga 2 tahun - 3.1 jam. Kira-kira 2/3 daripada dos yang diambil diekskripsikan oleh buah pinggang tidak berubah.

Pada pesakit tua dan pesakit dengan penyakit hati kronik dengan satu dos ubat dalam dos 10 mg T1/2 meningkat sebanyak kira-kira 50%, dan pelepasan sistem dikurangkan sebanyak 40%.

Pada pesakit dengan keterukan ringan kegagalan buah pinggang (Cl creatinine> 40 ml / min), parameter farmakokinetik adalah serupa dengan pesakit yang mempunyai fungsi buah pinggang yang normal.

Pada pesakit yang mengalami kegagalan buah pinggang yang sederhana dan pada pesakit hemodialisis (kreatinin Cl

rawatan gejala rhinitis sepanjang tahun dan musiman dan konjungtivitis alergi (seperti gatal-gatal, bersin, kesesakan hidung, rhinorrhea, lacrimation, hyperemia konjunktiv);

demam hay (pollinosis);

alahan dermatosis, termasuk dermatitis atopik, disertai oleh gatal-gatal dan ruam.

Contraindications

Untuk semua bentuk dos

hipersensitiviti kepada cetirizine, hydroxyzine atau derivatif piperazine, serta komponen lain ubat;

kegagalan buah pinggang peringkat akhir (Cl creatinine 10 ml / min memerlukan rejimen dos pembetulan); umur lanjut (pengurangan penapisan glomerular adalah mungkin); epilepsi dan pesakit dengan peningkatan kesakitan; pesakit dengan faktor predisposisi untuk pengekalan kencing (lihat "Arahan Khas").

Untuk tablet, filem bersalut, sebagai tambahan:

intoleransi keturunan untuk galaktosa, kekurangan laktase atau sindrom malabsorpsi glukosa-galaktosa;

umur kanak-kanak sehingga 6 tahun.

Untuk penurunan tambahan:

kanak-kanak sehingga 6 bulan (kerana data terhad mengenai keberkesanan dan keselamatan ubat).

Dengan penjagaan: usia kanak-kanak sehingga 1 tahun.

Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan

Kajian eksperimental terhadap haiwan tidak mendedahkan sebarang kesan sampingan langsung atau tidak langsung dari cetirizine pada janin yang sedang berkembang (termasuk dalam tempoh selepas bersalin), perjalanan kehamilan dan melahirkan anak juga tidak berubah.

Kajian-kajian klinikal yang mencukupi dan ketat kawalan keselamatan tidak dilakukan, jadi Zyrtec® tidak boleh diresepkan semasa kehamilan.

Cetirizine diekskresikan dalam susu ibu, jadi doktor yang hadir mesti memutuskan sama ada berhenti makan selama tempoh ubat.

Kesan sampingan

Kesan sampingan yang mungkin disenaraikan di bawah untuk sistem badan dan kekerapan kejadian: sangat kerap (≥1 / 10); sering (≥1 / 100, ® dikeluarkan oleh buah pinggang, ketika menetapkan ubat kepada pesakit dengan kekurangan ginjal dan pesakit tua, dos tersebut perlu diselaraskan bergantung kepada pelepasan kreatinin). Kelayakan creatinine untuk lelaki boleh dikira berdasarkan kepekatan kreatinin serum, mengikut formula berikut :

Cl creatinine, ml / min

Pembersihan klinik untuk wanita boleh dikira dengan mendarabkan nilai yang diperolehi oleh faktor 0.85.

Zyrtec (tablet, tetes) - arahan penggunaan, analog, ulasan, harga

Nama, bentuk pelepasan dan komposisi Zyrtek

Pada masa ini Zirtek boleh didapati dalam dua bentuk dos, seperti:
1. Tablet untuk pentadbiran oral, bersalut filem;
2. Turun untuk pengingesan.

Dalam bentuk salutan Zyrtec untuk penggunaan luaran tidak tersedia.

Tablet Zyrtec biasanya dipanggil tablet, dan jatuh - sirap, penyelesaian atau penggantungan.

Sebagai bahan aktif aktif, kedua-dua tetes Zirtek dan tablet mengandungi cetirizine. Cetirizine terkandung dalam dos 10 mg setiap tablet dan 10 mg setiap 1 ml titisan.

Tablet sebagai komponen tambahan mengandungi bahan-bahan berikut:

  • Selulosa mikrokristalin;
  • Lactose monohydrate;
  • Silikon dioksida koloid;
  • Magnesium stearate;
  • Opadry Y-1-7000 (hypromellose, titanium dioksida, macrogol).

Turun sebagai komponen tambahan mengandungi bahan berikut:
  • Glycerol;
  • Propylene glycol;
  • Natrium Saccharinate;
  • Methyl Parabenzene;
  • Propyl parabenzene;
  • Natrium asetat;
  • Asid asetik glasial;
  • Air sulingan dan air yang disahkuteikan.

Kesan terapeutik

Zyrtec adalah ubat anti-gergasi daripada kumpulan pembentuk H1-histamine selektif (selektif) generasi II. Ubat-ubatan ini sering dipanggil bukan penghalang H1-histamin, tetapi antihistamin, tetapi nama-nama ini sinonim.
Zyrtec mempunyai kesan terapeutik berikut:

  • Menghalang perkembangan reaksi alergi;
  • Menghalang serangan penyakit alergi (contohnya, asma bronkial, dermatitis, dan lain-lain);
  • Ia memudahkan perjalanan aktif reaksi alahan tanpa mengira jenis dan faktor provokator mereka;
  • Melegakan pruritus (kesan antiprurit);
  • Menindas fenomena eksudasi (pengeluaran lendir yang berlimpah di bahagian hidung, di permukaan pharynx dan tonsil, mengoyak, dan sebagainya);
  • Mengurangkan bengkak;
  • Mengeluarkan kemerahan tisu dan mengurangkan ruam kulit.

Kesan terapeutik Zyrtek ini adalah disebabkan oleh keupayaannya untuk menyekat reseptor histamin, yang terdapat pada permukaan pelbagai jenis sel, yang memainkan peranan besar dalam perkembangan reaksi alergi dan gejala ciri-cirinya. Pada dasarnya, apabila tindak balas alahan bermula di peringkat sel, pada mulanya ia tidak disedari oleh manusia, dan tahap akhirnya adalah pembebasan sejumlah besar histamin, yang merupakan bahan biologi aktif, menyebabkan gejala-gejala ciri seperti gatal-gatal, air mata, hidung berair, kemerahan, bengkak, ruam kulit.

Iaitu, dengan pembebasan histamin, seseorang mula merasakan manifestasi alahan. Persiapan kumpulan penghalang histamin, termasuk Zyrtec, mengasingkan histamin yang telah dilepaskan dari sel-sel, akibatnya kesan bahan biologi aktif ini menjadi mustahil. Oleh kerana itu, histamin disekat, dan manifestasi alergi tidak berkembang. Di samping itu, Zyrtec bukan sahaja boleh menyekat reseptor histamin, tetapi juga menghalang pembebasan bahagian-bahagian baru bahan biologi aktif, yang membawa kepada pelemahan sepenuhnya reaksi alergi.

Kesan terapeutik pertama Zyrtek muncul 20 minit selepas pentadbiran dan berlangsung selama 24 jam. Dengan penggunaan dadah untuk jangka panjang ketagihan dan kelemahan tindakan tidak berkembang. Selepas permohonan Zyrtek selesai, kesannya berterusan selama tiga hari lagi.

Zyrtec - tanda untuk digunakan

Arahan untuk digunakan

Titik Zyrtec dan tablet - arahan untuk digunakan

Tablet boleh diberikan kepada kanak-kanak dari 6 tahun, dan jatuh - dari satu tahun. Kanak-kanak tidak boleh diberikan di bawah pil umur yang ditunjukkan, kerana ia sukar bagi mereka untuk menelan mereka dan ini boleh mencetuskan tekanan, muntah-muntah, dan sebagainya.

Titik harus diambil secara lisan, mengukur jumlah yang diperlukan dalam satu sudu makan biasa. Kemudian titisan ditelan, dijilat dari permukaan sudu, dan dibasuh dengan sedikit air (100 ml cukup). Sekiranya sukar untuk menelan titisan tidak berubah kerana bau atau citarasa asetik tertentu, maka selepas mengukur jumlah yang diperlukan, anda boleh menambah sedikit air untuk sudu, mencairkan larutan.

Tablet Zirtek ditelan keseluruhan, tidak dikunyah, tidak retak atau digiling dengan cara lain, tetapi dengan sedikit air (100 ml cukup). Jika perlu, tablet boleh dipecahkan separuh oleh risiko yang wujud pada salah satu sisi cembung.

Untuk perkembangan terapeutik kesan terapeutik, titisan dan tablet Zyrtec perlu disebarkan dengan pengambilan makanan selama 1 hingga 2 jam. Ini bermakna titisan atau tablet disyorkan diambil 1 jam sebelum atau selepas makan. Walau bagaimanapun, jika terdapat keperluan seperti itu, titisan boleh diambil semasa makan, tetapi dalam kes ini, perlu diingat bahawa kesannya akan berlaku 10 hingga 30 minit kemudian daripada mengambil ubat secara berasingan daripada makanan.

Masa terbaik untuk mengambil titis dan tablet Zirtek adalah waktu petang - pada musim sejuk dari 21-00 hingga 23-00, dan pada musim panas - dari 22-00 hingga 00-00 jam. Ini disebabkan oleh hakikat bahawa pada masa ini jumlah terbesar histamina dilepaskan. Oleh itu, Zyrtec yang diambil pada masa ini menghentikan pembebasan histamin dan memastikan hilangnya pesat dan berkesan manifestasi reaksi alergi atau penyakit.

Walau bagaimanapun, adalah mungkin untuk mengambil titis Zirtek atau tablet pada waktu petang hanya jika ubat itu bertujuan untuk diambil sekali sehari. Jika Zirtek ditetapkan untuk diambil dua kali sehari, disarankan untuk melakukan ini pada waktu pagi dan petang, memerhatikan selang kira-kira 12 jam antara dos.

Sekiranya tidak mungkin mengambil ubat pada waktu optimum yang ditetapkan untuk apa-apa sebab, anda boleh melakukannya pada bila-bila masa. Tetapi satu lagi keanehan aplikasi Zyrtek harus diingat - seseorang harus cuba untuk sentiasa memerhatikan selang masa yang sama antara dua pil atau titisan. Iaitu, jika anda perlu mengambil titisan atau tablet sekali sehari, maka anda harus melakukan ini setiap hari pada masa yang sama. Sekiranya ubat disyorkan mengambil 2 - 3 kali sehari, maka perlu dilakukan pada jarak masa yang hampir sama.

Zyrtek dos untuk orang yang berbeza umur

Turun dan tablet untuk rawatan semua penyakit alergi dan manifestasi digunakan dalam dos yang sama, yang hanya bergantung pada usia seseorang. Untuk mengukur jumlah titisan yang diperlukan secara tepat, perlu ingat bahawa 1 ml bersamaan dengan 20 tetes. Iaitu, jika 1 ml mengandungi 10 mg bahan aktif, maka 20 titis = 10 mg cetirizine. Oleh itu, 10 titisan adalah 5 mg cetirizine, dsb. Berdasarkan nisbah titisan yang ditentukan dan kandungan cetirizine di dalamnya, bilangan tetes yang diperlukan untuk menerima dos tertentu Zyrtek dikira.

Jadi, dos tablet Zyrtek dan titisan untuk melegakan manifestasi alahan bergantung pada umur seseorang adalah seperti berikut:

  • Kanak-kanak 6 - 12 bulan - mengambil 2.5 mg (5 tetes) 1 kali sehari;
  • Kanak-kanak 1 - 2 tahun - mengambil 2.5 mg (5 titik), 2 kali sehari;
  • Kanak-kanak 2-6 tahun - mengambil 2.5 mg (5 titik) 2 kali sehari atau 5 mg (10 titik) 1 kali sehari;
  • Kanak-kanak yang berumur lebih dari 6 tahun dan orang dewasa - pada hari pertama rawatan, mengambil 5 mg (separuh tablet atau 10 tetes) 1 kali sehari. Jika dalam tempoh 1-2 hari, gejala alergi alahan menurun sedikit, dos meningkat kepada 10 mg (1 tablet atau 20 tetes) 1 kali sehari. Dos harian maksimum yang dibenarkan ialah 10 mg (1 tablet atau 20 tetes). Untuk rawatan jangka panjang dengan Zyrtec, dos tablet atau titisan berkesan berkesan digunakan. Iaitu, jika dos 5 mg 1 kali sehari membolehkan seseorang untuk menghalang manifestasi alahan, maka tidak perlu untuk meningkatkannya.

Kanak-kanak yang berumur 1 hingga 2 tahun tidak boleh diberi dos harian 10 mg pada satu masa, kerana badan mereka belum dapat meneutralkan kuantiti ubat yang telah diberikan sekali. Sekiranya anda memberi mereka 10 mg Zyrtek sekali sehari, maka risiko mengantuk dan penangkapan pernafasan adalah tinggi. Oleh itu, dos harian 10 mg untuk kanak-kanak 1-2 tahun dibahagikan kepada dua dos 5 mg.

Berapa banyak mengambil Zyrtec (tempoh terapi)

Untuk tindak balas alahan akut, titisan atau tablet harus diambil sehingga gejala hilang sepenuhnya (ruam dan gatal-gatal kulit, rhinitis, bersin, mengoyak, kemerahan mata, dan sebagainya). Iaitu, jika manifestasi alahan hilang 2 hari selepas memulakan Zirtek, maka pada hari ketiga anda boleh berhenti mengambilnya. Dalam kes ini, tempoh terapi hanya 2 hari. Walau bagaimanapun, selalunya dengan manifestasi alergi akut Zyrtec mesti diambil dalam masa 7 hingga 10 hari.

Sekiranya seseorang mengalami sebarang alahan bermusim atau kerap berlaku reaksi alergi, maka Zyrtec harus diminum secara berterusan, dengan jangka panjang 20 hingga 25 hari, dengan selang sekurang-kurangnya 2-3 minggu di antara mereka. Sekiranya mungkin untuk berehat lebih lama di antara kursus Zyrtek, anda harus menggunakannya dan memanjangkan jangka masa selagi mungkin. Dalam kes sedemikian, pengambilan Zyrtek adalah terapi hiposensitisasi, di mana kesediaan badan untuk memberikan reaksi alergi terhadap penurunan rangsangan tertentu.

Zyrtec semasa mengandung dan menyusu

Semasa eksperimen haiwan, tiada kesan negatif terhadap perkembangan janin, kehamilan dan kelahiran telah dikesan. Walau bagaimanapun, kajian seperti mengenai wanita hamil kerana alasan etika yang tidak dapat difahami, jadi pengilang, yang takut untuk menukar hasil eksperimen pada haiwan kepada manusia, dalam arahan untuk digunakan menunjukkan bahawa Zyrtec tidak disyorkan untuk digunakan semasa kehamilan. Dalam arahan lain, kehamilan adalah kontraindikasi untuk Zyrtek.

Walau bagaimanapun, dalam bidang praktikal, keadaan agak berbeza dan mempunyai beberapa nuansa penting yang tidak diambil kira dan, mengikut peraturan yang ada, tidak boleh digunakan sebagai data yang boleh dipercayai untuk menulis arahan mengenai penggunaan ubat Zyrtec. Kaveat utama adalah bahawa walaupun pegawai tidak disyorkan menggunakan ubat semasa kehamilan, banyak wanita menggunakannya, dan doktor menetapkan dengan mendesak keperluan.

Berdasarkan pemerhatian kes-kes penggunaan ubat, doktor dan saintis boleh menyimpulkan tentang keselamatan atau, sebaliknya, bahaya obat untuk wanita hamil. Dan kesimpulan ini akan semata-mata empirikal, berdasarkan pemerhatian praktikal, dan bukan pada hasil kajian eksperimen pada sukarelawan. Memandangkan hasil pemerhatian sedemikian terhadap penggunaan Zirtek, doktor percaya bahawa ia agak selamat digunakan untuk wanita hamil, dan dengan itu, jika perlu, digunakan dalam amalan klinikal. Walau bagaimanapun, memandangkan kemusnahan mungkin hipotetikal dan tidak diingini sebarang campur tangan perubatan pada peringkat awal kehamilan, doktor tidak menetapkan dan mempertimbangkan Zirtek tidak dapat diterima sehingga minggu ke-12 kehamilan.

Nuansa kedua adalah bahawa Zyrtec adalah ubat antihistamin dari generasi ke-2, yang boleh menimbulkan kesan sampingan yang jauh lebih sedikit berbanding dengan ubat generasi pertama. Dan generasi pertama ubat antihistamin termasuk yang digunakan dan terkenal Suprastin, Tavegil, Clemastin, Diazolin dan lain-lain. Lebih-lebih lagi, hampir semua ubat ini digunakan pada anak-anak tahun pertama kehidupan dan pada wanita hamil, memandangkan ia agak selamat.

Sebab bagi keselamatan relatif antihistamin generasi pertama adalah bahawa doktor menggunakannya untuk jangka masa yang panjang dan, berdasarkan pemerhatian, mendapati bahawa tiada kesan negatif. Walau bagaimanapun, Zyrtec dan antihistamin generasi kedua yang lain lebih selamat untuk kanak-kanak dan wanita hamil, kerana mereka mempunyai kesan terpilih dan tidak menekan sistem saraf pusat seperti ubat generasi pertama. Oleh itu, dalam praktiknya, mereka juga digunakan semasa kehamilan, bermula dari minggu ke-13, dengan hati-hati, di bawah pengawasan seorang doktor dan hanya apabila ditunjukkan.

Oleh itu, jika seorang wanita ditetapkan Zyrtec semasa mengandung, dia boleh mengambilnya tanpa rasa takut terhadap akibat negatif, tetapi berhenti mengambilnya pada peluang pertama.

Apabila menyusu Zyrtec tidak boleh diambil, kerana dadah masuk ke dalam susu dan boleh menyebabkan kemurungan diucapkan sistem saraf pusat dengan penangkapan pernafasan pada bayi. Oleh itu, apabila mengambil Zyrtek, perlu meninggalkan susu ibu dan memindahkan anak kepada formula bayi.

Arahan khas

Dalam kes kekurangan hati, dos Zyrtek tidak berubah.

Di hadapan kegagalan buah pinggang atau pada usia tua, dos Zirtek ditentukan secara individu berdasarkan nilai pelepasan kreatinin, yang boleh ditentukan dari ujian Reberg atau dikira berdasarkan kepekatan kreatinin serum menggunakan formula berikut:
(berat badan dalam kg) * (140 - umur dalam tahun) / 72 * (kepekatan kreatinin dalam darah dalam mg / ml).

Menggantikan nilai yang dikehendaki dalam formula yang ditentukan, dapatkan pelepasan kreatinin dalam ml / min untuk lelaki. Untuk menentukan penunjuk wanita dengan betul, anda perlu melipatgandakan hasil akhir yang diperoleh oleh formula sebanyak 0.85.

Dos zirtek untuk orang yang mengalami kekurangan buah pinggang, dengan mengambil kira pelepasan kreatinin, adalah seperti berikut:

  • Pembersihan k Creatinine lebih daripada 80 ml / min - mengambil 10 mg sekali sehari;
  • Pembersihan 50 - 79 ml / min - mengambil 10 mg sehari, dibahagikan kepada dua dos 5 mg;
  • Pembersihan 30 - 49 ml / min - mengambil 5 mg sehari pada satu masa;
  • Pembersihan 10 - 29 ml / min - ambil 5 mg setiap hari;
  • Pembersihan kurang daripada 10 - Zirtek tidak boleh diambil.

Pada kanak-kanak yang mempunyai kekurangan buah pinggang, dos ditentukan berdasarkan pembersihan kreatinin dan mengambil kira umur norma.

Sepanjang tempoh rawatan Zyrtec harus menahan diri dari penggunaan minuman beralkohol.

Kanak-kanak di bawah umur 1 tahun harus diberi Zyrtec hanya apabila perlu dan berhati-hati, kerana ubat boleh mencetuskan penindasan ketara sistem saraf pusat. Sekiranya rasa mengantuk yang teruk, letih atau perubahan bernafas, hentikan memberi Zyrtek kepada kanak-kanak di bawah umur 1 tahun dan dapatkan nasihat doktor.

Dengan berhati-hati adalah perlu untuk memohon Zyrtec pada orang yang mungkin mempunyai pengekalan air kencing, iaitu, dalam keadaan dan penyakit berikut:
1. Kerosakan pada saraf tunjang pada masa kini atau masa lalu.
2. Hyperplasia kelenjar prostat.

Sekiranya seseorang mempunyai pengekalan air kencing atau penurunan jumlahnya terhadap latar belakang penggunaan Zyrtek, anda harus segera berhenti mengambil ubat itu dan berjumpa doktor.

Sebelum menjalankan ujian alergi, Zyrtec perlu dibatalkan selama tiga hari supaya penyekat reseptor histamin tidak menyebabkan hasil negatif palsu.

Pengaruh keupayaan untuk mengendalikan mekanisme

Berlebihan

Interaksi dengan ubat lain

Zyrtec untuk kanak-kanak (peraturan umum dan arahan)

Kanak-kanak berumur 6 bulan hingga 6 tahun harus diberikan Zyrtec dalam bentuk titisan sahaja, kerana dos yang diperlukan dapat diukur secara tepat. Di samping itu, kanak-kanak kecil merasa sukar untuk menelan tablet, dan, sebaliknya, ia agak mudah untuk mengambil bentuk dos cecair. Apabila kanak-kanak berumur 6 tahun, mungkin untuk memberikan ubat dalam bentuk titisan, dan dalam bentuk tablet, memilih pilihan paling selesa untuknya.

Adalah disyorkan untuk mengambil Zyrtec 1 jam sebelum atau selepas makan untuk memastikan penyerapan cepat ke dalam darah dan perkembangan kesan terapeutik. Walau bagaimanapun, kanak-kanak kecil dinasihatkan untuk menambah jumlah yang diperlukan untuk susu formula atau susu dan memberikannya pada awal pemberian makanan seterusnya. Iaitu, perlu menyaring atau membuang kira-kira 5 ml jumlah keseluruhan campuran, tambah tetes Zyrtec kepada mereka dan biarkan anak makan. Selepas dia makan keseluruhan susu atau campuran dengan ubat yang dibubarkan di dalamnya, ia mungkin dapat terus menyusu seperti biasa. Taktik ini memberikan dos penuh dadah kepada bayi. Kanak-kanak yang lebih tua dari satu tahun dinasihatkan untuk membubarkan titisan Zyrtec dalam air bersih.

Bayi yang berumur di bawah 2 tahun pastinya akan memecah dos harian ke dalam dua dos untuk meminimumkan risiko kesan sampingan. Pada masa yang sama, adalah perlu untuk mengekalkan jarak kira-kira 12 jam antara dos, untuk memastikan kepekatan berterusan dadah dalam darah. Kanak-kanak yang berumur lebih daripada 2 tahun boleh diberikan dos harian Zirtek pada satu masa.

Dosis Zyrtec dan tablet untuk rawatan pelbagai reaksi alahan dan penyakit adalah sama. Walau bagaimanapun, dos berbeza dari satu sama lain bergantung kepada umur kanak-kanak. Oleh itu, Zyrtec perlu diberikan kepada kanak-kanak dalam dos berikut:

  • Kanak-kanak 6 - 12 bulan - mengambil 2.5 mg (5 tetes) 1 kali sehari;
  • Kanak-kanak 1 - 2 tahun - mengambil 2.5 mg (5 titik), 2 kali sehari;
  • Kanak-kanak 2 - 6 tahun - mengambil 2.5 mg (5 tetes) 2 kali sehari atau 5 mg (10 titis) 1 kali sehari.

Kanak-kanak yang berusia di atas 6 tahun mengambil Zyrtec dalam dos dewasa - 10 mg (20 titis atau 1 tablet) 1 kali sehari, dan mereka boleh diberi kedua-dua titisan dan tablet. Walau bagaimanapun, adalah disyorkan untuk memulakan rawatan dengan separuh dos - 5 mg (10 tetes atau setengah tablet) 1 kali sehari. Dan jika dalam masa 1 - 2 hari keadaan menjadi lebih baik dan keparahan gejala alergi hilang, maka Zyrtec perlu diambil dalam setengah dos, tanpa meningkatkannya sepenuhnya. Walau bagaimanapun, jika separuh dos tidak memperbaiki keadaan, maka ia akan meningkat sepenuhnya - iaitu, mereka memberi anak Zyrtec 10 mg (1 tablet atau 20 tetes) 1 kali sehari.

Zyrtec baru lahir

Titik Zyrtec boleh diberikan kepada bayi baru lahir, jika perlu, dengan berhati-hati, kerana sebagai kesan sampingan, ubat boleh menghalang sistem saraf pusat dan menimbulkan apnea tidur. Menghadapi latar belakang Zyrtek, perlu berhati-hati mengawal pernafasan, denyutan jantung dan keadaan umum bayi Jika mereka memburukkan, ubat dibatalkan. Tetapi pertama sekali, perlu diketahui bahawa jika selepas beberapa jam selepas menggunakan Zyrtek, bayi yang baru lahir mempunyai edema, maka anda harus berhenti menggunakan ubat tersebut dan segera dapatkan rawatan perubatan.

Tetapi secara umum, Zyrtec cukup selamat untuk digunakan pada bayi baru lahir yang diberi ubat secara eksklusif dalam bentuk titisan. Selain itu, ahli pediatrik yang berpengalaman mengesyorkan supaya tidak memberi ubat di dalamnya, mencampurkan susu atau makanan bayi, tetapi untuk menguburkannya di bahagian hidung, kerana dalam hal ini risiko efek samping yang teruk berkurang, dan kesannya cukup memadai untuk meredakan manifestasi alergi. Menurut cadangan ini, Zyrtec harus menanamkan satu titisan dalam setiap laluan hidung, 2 kali sehari, sehingga manifestasi alahan hilang sepenuhnya.

Sekiranya diputuskan untuk memberikan titisan Zirtek kepada bayi yang baru lahir, maka ini perlu dilakukan dalam jumlah 2 titik 1 kali sehari untuk kanak-kanak sehingga 3 bulan, dan 3 hingga 4 tetes untuk bayi 3 hingga 6 bulan. Turun harus dibubarkan dalam 5 - 10 ml susu atau campuran yang dinyatakan, dan diberikan pada awal pemberian seterusnya. Selepas bayi telah dimakan keseluruhan susu atau campuran dengan ubat terlarut, terus makan seperti biasa.

Memandangkan Zyrtec boleh mencetuskan kemurungan sistem saraf pusat dan kematian secara tiba-tiba, perlu menggunakan ubat dengan berhati-hati terutama pada kanak-kanak yang mempunyai risiko peningkatan komplikasi seperti ini. Pada masa ini, faktor-faktor yang mengakibatkan risiko kematian bayi secara tiba-tiba adalah seperti berikut:

  • Sindrom apnea tidur di saudara-saudara darah;
  • Sindrom kematian bayi secara tiba-tiba di adik beradik;
  • Penggunaan dadah atau merokok tembakau ibu semasa hamil;
  • Umur ibu bawah 19 tahun;
  • Lelaki merokok merawat kanak-kanak;
  • Anak-anak yang jatuh tertidur;
  • Bayi pramatang (lahir sebelum 37 minggu);
  • Bayi berat kelahiran yang rendah;
  • Mengambil ubat lain yang menghalang sistem saraf pusat (contohnya, Fenotropil, Pikamilon, dan lain-lain).

Iaitu, jika mana-mana faktor di atas terdapat pada kanak-kanak, adalah disyorkan untuk berhenti menggunakan Zyrtek, dan jika penting, anda harus memantau dengan teliti keadaan bayi yang baru lahir sehingga akhir kursus terapi.

Kesan sampingan Zirtek

Contraindications

Zyrtec - analogues

Analog untuk kanak-kanak

Zyrtec (tetes dan tablet) untuk kanak-kanak dan orang dewasa - ulasan

Ulasan Zyrtek untuk kanak-kanak dan orang dewasa adalah positif dalam 90% kes, kerana ubat berkesan dan cepat melegakan alahan, serta melegakan bengkak dan gatal-gatal pada penyakit lain, seperti sakit tekak, dermatitis, dan sebagainya. Dalam ulasan, orang menunjukkan bahawa ubat bertindak cepat dan memerlukan sedikit untuk menyembuhkannya. Adalah penting bahawa Zyrtec ditoleransi dengan baik oleh kanak-kanak yang mengambil dadah dengan tenang, tanpa memaksa ibu bapa untuk menggunakan cara yang berbeza untuk minum anak ubat tersebut.

Tinjauan negatif tentang Zyrtec disebabkan oleh jangkaan yang berlebihan dan harapan untuk kesannya. Orang ramai, memperoleh Zyrtec yang agak mahal, fikir ia akan melegakan mereka atau anak-anak mereka daripada alahan selama-lamanya, yang secara semula jadi tidak benar, kerana ubat hanya menghentikan gejala. Dan apabila alergen muncul, reaksi alergi akan bermula sekali lagi. Orang-orang menjadi kecewa dan menyimpulkan bahawa Zyrtec adalah "ubat biasa" dan tidak bernilai wang yang diminta untuk itu, kerana untuk penyembuhan alahan mudah anda boleh membeli antihistamin yang lebih murah.

Zodak atau Zyrtec?

Zodak dan Zyrtec adalah sinonim, kerana ia mengandungi bahan aktif yang sama. Zodak dihasilkan oleh syarikat Czech Zentiva, dan Zyrtec adalah oleh Swiss UCB Farchim atau UCB Pharma Itali, iaitu, kedua-dua syarikat mempunyai reputasi yang baik dan memantau kualiti persediaan mereka. Oleh itu, sebenarnya, tidak ada perbezaan antara Zodak dan Zyrtec dalam kualiti, keberkesanan terapeutik dan kekerapan terjadinya kesan terapeutik.

Satu-satunya perbezaan yang signifikan antara ubat adalah harga, yang lebih rendah untuk Zodak. Oleh itu, jika faktor harga tidak berkaitan, anda boleh memilih mana-mana ubat, dipandu hanya oleh keutamaan subjektif, dan jika anda ingin menyimpan, adalah mungkin untuk membeli Zodak.

Zyrtec boleh digunakan pada kanak-kanak dari enam bulan, dan Zodak dari 1 tahun, jadi untuk bayi perlu memilih ubat pertama, dan untuk kanak-kanak lebih dari 12 bulan anda boleh membeli apa-apa.

Zyrtec atau Fenistil?

Zyrtec adalah ubat generasi kedua, dan Fenistil adalah I. Ini bermakna Zyrtec kurang berkemungkinan menyebabkan kesan sampingan, tetapi Fenistil mempunyai kesan terapeutik yang lebih kuat. Oleh itu, doktor mengesyorkan menggunakan Zyrtec sebagai ubat yang lebih selamat untuk pentadbiran diri, dan menggunakan Fenistil hanya di institusi perubatan dan di bawah pengawasan doktor untuk melegakan reaksi alahan teruk dan akut.

Apabila memilih dadah untuk kanak-kanak, Zyrtec harus diutamakan, kerana ia adalah objektif yang lebih selamat daripada Fenistil, walaupun terdapat pendapat yang jauh berbeza. Pada kenyataannya, Fenistil lebih berbahaya daripada Zyrtek, kerana ia sering menimbulkan apnea tidur dan kematian secara tiba-tiba pada bayi, dan oleh itu di negara maju ia dilarang menggunakannya pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.

Di samping itu, Fenistil membersihkan selaput lendir saluran pernafasan yang mudah dijangkiti, dan sebagai hasilnya, kira-kira 2/3 kes berakhir dengan bronkitis, sakit tekak dan lain-lain penyakit berjangkit dan keradangan organ-organ pernafasan. Fenistil juga menyebabkan rasa mengantuk, merosakkan keupayaan untuk belajar dan persepsi maklumat yang mencukupi, yang tidak diperhatikan apabila menggunakan Zyrtek.

Memandangkan semua perkara di atas, adalah disyorkan untuk memilih Zyrtec untuk Fenistil.
Baca lebih lanjut mengenai Fenistil ubat

Zyrtec (titis, tablet) - harga

Pengarang: Nasedkina A.K. Pakar dalam menjalankan penyelidikan mengenai masalah bioperubatan.